| ALEXROMANIA36 a întrebat:

am o problema cu un redmi note 4 si anume, cred ca portul usb s-a stricat deoarece metoda cu depanarea usb, cum e plin Youtube-ul despre ea nu functioneaza. Telefonul l-am primit prin curier, iar certificatul de garantie nu este complet, adica nu are perioada de garantie mentionata, nu are nici o semnatura, nici o stampila, nimic. Ce as putea face in cazul asta?

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie sa iti verifici pe email magazinul de unde l-ai cumparat. Trebuie sa fi primit email de la ei. Verifici fiecare email primit.

Poate te ajuta asta: https://ro.wikipedia.org/......m%C3%A2nia
Sau asta: http://magazineonline.robloguri.info/......ce-si.html
Poate asta: https://blackfridayromania.net/magazine-black-friday-romania-34/

| CM7YRE a răspuns:

Nu este "complet" in ce fel? Trebuie sa fi dat comanda de undeva, eMAG sau orice alt magazin, contacteaza persoana/magazinul de unde ai luat telefonul si te vor ghida ei mai departe.

| ALEXROMANIA36 explică (pentru CM7YRE):

Certificat de garantie de la depanero: "Nume produssadspatiu gol)
Serie produssadspatiu gol)
Cumparatorsadspatiu gol)
Nr. factura/bon fiscalsadspatiu gol)
Vanzatorsadspatiu gol)
Garantiesadspatiu gol) luni
Data achizitieisadspatiu gol)
Semnatura/Stampila vanzatorsadspatiu gol)"
La asta ma refeream cand ziceam ca e incomplet

| CM7YRE a răspuns (pentru ALEXROMANIA36):

Si cumparat de la eMAG, PCGarage, Altfel, Flanco ...etc? Stiu ca majoritatea din ei lucreaza cu Depanero. Poate ai si varianta de pick-up and return. Certificatul poti sa tii-l completezi tu singur, dar daca o sa vina vorba de sematura/stampila vanzator, poate acolo o sa fie probleme. Totusi ar trebui sa ai si "Garantie electronica". Contacteaza firma/persoana de unde l-ai cumparat.

| ALEXROMANIA36 explică (pentru CM7YRE):

Nu sunt sigur, dar cred ca l-am luat de pe PCGarage. Mai stii alte platforme? Cred ca as recunoaste platforma dupa cum arata site-ul, adica culori de fundal si chestii. Am tot incercat sa evit intrebarea asta de la multa lume, pentru ca nu-mi mai amintesc sigur de unde il am

| CM7YRE a răspuns (pentru ALEXROMANIA36):

Daca tu nu stii de unde l-ai achizitionat, atunci "slabe sanse" sa mai gasesti ceva, daca nu ai un numar de comanda sau ceva. Incearca sa iti aduci aminte, sa verifici emailul daca ai dat comanda online, la PCGarage sigur gasesti ajutor cu problema ta, si sigur mai ai garantie dupa 6 luni.

| ALEXROMANIA36 explică (pentru CM7YRE):

Ok, merci de ajutor

| sabin89 a răspuns (pentru CM7YRE):

Omul ţi-a pus o întrebare destul de clară. Cred că nu ai citit-o.
"Mai stii alte platforme? Cred ca as recunoaste platforma dupa cum arata site-ul, adica culori de fundal si chestii.". Tu te-ai referit tot la PCGarage, dar el îţi spusese deja, tot clar, că pe asta o stie.

| CM7YRE a răspuns (pentru ALEXROMANIA36):

Cu placere. Uite ca tot "se-agita lumea", si nu se gandeste ce si cum, care sunt pasii logici pentru aducere aminte. Nu e in ideea mea sa-ti listez toate "companiile existente" si tu sa-ti ocupi timpul degeaba cu asta, https://www.depanero.ro/despre-noi ai aici partenerii depanero, eMAG, Flanco, PCGarage, sunt cei mai obisnuiti. Trebuie sa gasesti detalii sa te "ajuti singur" in aducerea aminte a ce ai cumparat si cand ai cumparat, nu cred ca te-ajuta sa-ti zic eu Cora, Metro, Auchan etc. (nu fac referinta la tine, n-o lua personal). Cu placere!

| ALEXROMANIA36 explică (pentru CM7YRE):

Era pcgarage, gata, nu va mai certati, ok?

| MobitelServiceGSM a răspuns:

Tot nu am inteles ce problema are telefonul cu portul usb? Nu se incarca sau nu merge depanarea USB?
La ce iti trebuie depanarea USB? Esti sigur ca ai urmat cu atentie activarea depanarii usb? Ai aici un link care trebuie sa mearga sigur.

https://www.syncios.com/......5-4-3.html

Daca nu merge, nu inseamna ca telefonul are o problema de garantie.

Daca nu reusesti si trebuie sa activezi usb debuging doar pentru a face transfer cu anumite programe in pc, apeleaza la un service gsm, poate gasesc ei o solutie mai simpla. Ai mai jos niste adrese:

https://www.mobitel.ro

https://www.servicetelefoanegsm.ro

| ALEXROMANIA36 explică (pentru MobitelServiceGSM):

Nu se incarca: https://www.youtube.com/watch?v=XEwiHKWajHc. Face exact asa, si am vazut la o gramada de lume chestia cu activarea din setari a depanarii usb, dar la mine nu functioneaza