| IasminHEHE a întrebat:

ce diferenta este intre ddr2 si gddr5 cu ce te ajuta mai mult gddr5? sau cu ce este mai bun?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

DDRAM (1, 2 sau 3) este memoria RAM si GDDR (2, 3,4 sau 5) este memoria RAM de la placa grafica (video). DDRAM si GDDRAM au acelasi principiu de functionare insa versiunile difera prin viteza de transfer a datelor (cu cat e mai noua cu atat e mai performanta si mai rapida).

1 răspuns:
| sltlp a răspuns:

Pai ddr3 aloca de 2 ori mai multa banda decat ddr2, deci ddr3 e de pana la 2 ori mai bun fata de ddr2. SI mergi in ritmul asta pana la ddr5(teoretic, practic nu e chiar asa). Acel g din fata la ddr arata ca e memorie de gpu. Oricum, gddr5 e mult mai nou si MULT mai rapid fata de gddr2.