| Iordacheionelmarian a întrebat:

Bună TPU, exista un USB sau ceva sa oglindească ecranul televizorului sau să înregistreze emisiuni de pe cablu fără necesitate de laptop sau computer? (De pe smart tv sau android tv). Dau FUNDĂ

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, smart tvurile au posibilitate de inregistrare.
Uite-te atent pe telecomada si daca ai butoane de "inainte", "inapoi", "redare" si un buton rosu alaturi, atunci tv-ul poate inregistra ce este pe ecran!
Inregistrarea se poate face pe un hard disk extern sau un stick usb de capacitate mare, atasat la nufa USB a televizorului.
Citeste atent manualul de utilizare a tv-ului!

| Iordacheionelmarian explică (pentru Bula):

Are! Îmi poți da un link către produsul hard disk extern sau stick-ul usb de capacitate mare? te rog mult. Ca să nu cumpăr altceva ca nu prea mă pricep

| Bula a răspuns (pentru Iordacheionelmarian):

Daca comanzi, cel mai indicat ar fi un SSD extern, de cca. 500Gb, ca acesta:
https://altex.ro/......d/HDD47443
Merita sa platesti si inca 2 ani extragarantie pentru el (e nesemnificativa diferenta de pret).
SSD-urile sunt ca si hard disk-urile, dar n-au piese mecanice miscatoare, deci rezista si daca-l scapi pe podea.
Citeste manualul televizorului, cum se foloseste!

| Iordacheionelmarian explică (pentru Bula):

Mulțumesc mult

| NLS a răspuns (pentru Iordacheionelmarian):

Daca ti se pare mai importanta capacitatea de stocare, ia unul dintre acestea, poti depozita ~100GB (mai exact 931GB):

https://altex.ro/......KM1000400/

https://altex.ro/......YVG0010BB/

Se conecteaza tot prin USB, au viteza aproximativ tripla fata de un HDD.
Investitie in stickuri nu merita, deoarece majoritatea au viteze mici de transfer.

Cel indicat de Bula e tot SSD, dar e un alt format fizic (M.2 in loc de SATA 2. 5inch)
si foloseste o alta interfata de conectare la placa de baza (PCIe in loc de SATA, ca acestea indicate de mine).
Ca viteza nu e deloc mai rapid decat cele indicate de mine.

| Iordacheionelmarian explică (pentru NLS):

Mie îmi trebuie să înregistrez ecranul televizorului maxim 1 oră 1080P, că după le depozitez în Cloud

| Bula a răspuns (pentru NLS):

Sunt "doar" 2 probleme:
1. Ambele indicate de tine (NLS) au capacitate de 1Tb, dar multe televizoare (cel putin cele putin mai vechi, de 3-4 ani) nu stiu sa gestioneze capacitate mai mare de 512Gb (jumatate de Terrabyte).
2. Cel indicat de mine este SSD, deci nu are componente mecanice, nu e sensibil la socuri mecanice.
Viteza fiecaruia este in functie de viteza de transfer a portului USB a televizorului (toate suportand si viteza USB 3.+.

| Iordacheionelmarian explică (pentru Bula):

Televizoarele mele au o săptămână de când le-am cumpărat de La flanco

| Iordacheionelmarian explică (pentru Bula):

Https://www.flanco.ro/......asa-f.html unul dintre televizoarele mele

| Iordacheionelmarian explică (pentru Bula):

Https://altex.ro/......Q67BAUXXH/ celălalt televizor al meu

| Bula a răspuns (pentru Iordacheionelmarian):

Din pacate, nici unul din cele doua televizoare nu pare sa aiba posibilitate de inregistrare (n-au asemenea uton pe telecomanda).
Prin porturile USB se pare ca se poate face doar redarea filmelor (probabil formatele MPG si MP4 sunt acceptate), pozelor (JPG) si eventual muzica (MP3).
Ca urmare, NU CUMPARA pentru inregistrare SSD-ul aratat de mine!
Daca vrei, poti viziona un film, daca-l COPIEZI de pe un calculator (sau chiar de pe un telefin) pe un stick de memorie USB sau disc extern (HDD sau SSD).

In familia mea avem televizoare non-smart, dar cu fiecare se poate face inregistrare.

| Iordacheionelmarian explică (pentru Bula):

Al doilea are buton cu cerc Roșu!

| Bula a răspuns (pentru Iordacheionelmarian):

Acel buton poate fe si de pornire-oprire.
In descrierea telecomenzii nu am vazut referire la inregistrare-redare.
Trebuie vazut atent in meniuri, daca are asemenea referire (de exemplu: cand te uiti la un film de pe Youtube).
Daa nici acolo (sau in meniul prinipal nu face referire la inregistrare, atunci baga un stick gol in-tr una din mufele USB si vezi si atunci.
Este de sapat. fiindca Samsung nu da aproape nici o informatie in "Manualul utilizatorului". Esti obligat sa citesti "Help"-ul (ajutorul) incorporat in meniu.

| Iordacheionelmarian explică (pentru Bula):

Butonul de pornire oprire este primul de sus, butonul cu cerc Roșu este între play și pause

| Bula a răspuns (pentru Iordacheionelmarian):

Acel buton e posibil sa fie pentru inregistrare.
Baga un stick in USB-ul tv-ului, reda ceva film si incearca sa inregistrezi.
ATENTIE!
Stick-ul s-ar putea sa se formateze, sa nu pierzi tot de pe el!

Vezi in manual si in help!

| Iordacheionelmarian explică (pentru Bula):

Mulțumesc mult pentru sfaturi

21 răspunsuri:
| Iordacheionelmarian explică:

Eu am zis "ce usb îmi trebuie să oglindesc ecranul televizorului pe tabletă sau sa înregistrez emisiuni fără ar fi nevoie de laptop sau computer " nu să văd posturi full hd. Serios acum unii parcă sunteți bătuți în cap!, dați răspunsuri random.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Iordacheionelmarian):

Bătut in cap esti tu asa se vorbeste?

| Iordacheionelmarian explică:

Răspuns pentru 'CristiDinBucuresti'

Dacă tu ai întreba "cum pot înregistra ecranul telefonului?" Și eu ți-aș răspunde "pentru a avea internet bagă Wi-Fi " cum naiba mi-ai vorbi? Mi-ai zice mulțumesc pentru că răspunzi la mișto? Dacă nu te pricepi nu mai răspunde

| 7eleleven a răspuns:

Ia-ti un xiaomi smart stick si intri pe browser. E android tv. Iti recomand urmatorul site pentru emisiuni tv, nu are reclame si te poti uita si pe browserul tv-ului: https://emisiunitv.org/

| Iordacheionelmarian explică (pentru 7eleleven):

Eu am zis sa înregistrez eu emisiuni de pe cablu TV. Nu să mă uit la emisiuni TV înregistrate de alții și puse pe site-uri, ca nu sunt atât de prost încât să nu știu să dau un search pe google și sa ma uit, serios, eu întreb "exista un USB sau ceva sa oglindească ecranul televizorului sau să înregistreze emisiuni de pe cablu fără necesitate de laptop sau computer? (De pe smart tv sau android tv). " unul îmi spune cum se poate vedea posturile TV HD pe televizor, altul îmi spune de pe ce site să mă uit la emisiuni TV înregistrate de alții și puse pe site-uri. Ce e cu viața voastră de răspundeți fără nici o legătură cu întrebarea mea? Dacă nu știți numai răspundeți la întrebare random (fără legătură cu întrebarea pusă)