| 4andrea567 a întrebat:

Buna TPU! Mi am deschis laptopul si mi-a aparut "Your windows license will expire soon. You need to activate windows in settings"
Ce as putea face sa nu mai apara?
Este posibilitate sa mi expire? (P.S. Era Free Dos laptopul)

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai licenta de Windows pentru timp limitat (nu pe viata).
Ai cateva posibilitati alternative:
1. Platesti o prelungire de licenta sau o licenta (si instalare) noua.
2. "Activezi" din nou Windows-ul (internet-ul e plin de metode gratuite, dar multe sunt riscante)
3. Renunti la Windows si instalezi un Linux Mint, care este gratuit si contine aproape orice ai nevoie pentru birou sau internet (Office si multe alte programe, toate gratuite). N-ai nevoie nici de program antivirus. Inr-o luna te vei obisnui si nu vei mai dori inapoi Windows-ul, doar eventual pentru jocuri mari de Windows sau alte programe speciale.

| 4andrea567 explică (pentru Bula):

La Activation, imi zice ca Windows us activated using your orgainzation's activation service.
Ce fac?

| Bula a răspuns (pentru 4andrea567):

Cere ajutorul unui expert in Windows, sa-ti faca activarea (la un service sau cineva care stie cum sa "sparga", sa activeze Windows-ul tau.
Este posibil sa fie nevoie de o reinstalare, deci inainte salveaza-ti (pe un hard disk extern sau un stick de memorie suficient de mare) toate documentele, pozele, filmarile importante, etc. sa nu se piarda la reinstalare!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

A expirat windows cumperi altul cu licenta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cumperi o licență

| NLS a răspuns:

Dacă ar fi fost FreeDos, nu ar fi avut Windows pe el.
Cineva ți-a instalat Windows se pare, si ori l-a lăsat neactivat, ori l-a activat cu o metoda nu tocmai legala, pentru 180 zile.

Ai mai multe posibilități, cum ți s-a spus deja:

1) îl folosești în continuare asa, si ignori acel mesaj.
Nu se va întâmpla nimic, am vecini care nu și-au activat niciodată Windows-ul și îl folosesc din 2017.
Doar ca nu poți customiza Windows-ul după dorința, nu poți schimba wallpaper-ul (decât dacă ești smecher și folosești un viewer terț pentru imagini).

2) cumperi o licență din aceea ieftina, si te rogi sa nu fie descoperita de Microsoft.
Majoritatea sunt cumpărate legal, doar ca cu carduri furate, sau provin din licențe volum, nici acestea nu sunt tocmai legale (cand sunt înstrăinate și vândute la bucata). Sau provin de la laptopuri și sisteme preasamblate casate/refurbished.
Insa foarte rar Microsoft își bat capul cu asa ceva, si de obicei rămân funcționale mult timp.
O astfel de licență găsești chiar și cu 5-10 euro, in cel mai rău caz, cu 15.

Sub nici o forma nu cumpăra insa astfel de licențe pentru o pachetul Microsoft Office.
Am cumpărat 4, de la 4 vânzători diferiți, niciuna nu a putut fi activata, si practic am aruncat degeaba 120 euro, cu care aproape ca îmi cumpăram o licență oficiala și funcțională.
Am ajuns tot la 3. 14rat erie.

3) instalezi o distribuție de Linux, preferabil Linux Mint, Elementary OS, Zorin OS, sau Ubuntu.
Asta daca nu ai nevoie neapărat de Windows.
Pe Linux, 99, 99% dintre programe sunt gratuite.

4) cumperi o licență originala de Windows, costa aproximativ 130 euro.

| 4andrea567 explică (pentru NLS):

1.Ce se poate intampla daca Microsoft descopera ca am cumparat o licenta mai ieftina
2. imi poti spune un site mai bun pentru a mi cumpara una? (nu oficiala)

| NLS a răspuns (pentru 4andrea567):

1. Nimic, decat ca vei avea din nou un Windows neactivat și dacă dorești cu tot dinadinsul sa nu mai vezi acel mesaj de activare, va trebui sa cumperi o noua cheie de activare sau sa te cerți cu vânzătorul sa iti ofere un nou serial (ceea ce mulți refuza).

2. Aici găsești licențe, de aici am cumpărat și eu 2 de Windows și una de Office, (care nu a funcționat)
https://m.scdkey.com/software/p201609081840431227.html?urd=MicWin10ProOem

3. Daca chiar dorești sa nu dai nici un ban, se poate activa și prin alte metode, si sunt sigure.

| 4andrea567 explică (pentru NLS):

Si care sunt acele metode sigure?