| Street22 a întrebat:

mi-am reinstalat windows-ul ieri,si nu-mi gasesc driverul audiocrying ma puteti ajutubig grin, ce driver trebuie sa descarc de pe net? poate va este de folos, placa de baza estePhoenix Technologies, LT Versiontongue4M80P - 42302e31, va rog autatima si as avea nevoie si de un driver video spuneti-mi de ce detalii aveti nevoiebig grinbig grin DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| xgamerz a răspuns:

Intra pe:
http://www.msi.com/service/search/?kw=MS-7222&type=product
Acolo sunt 2 placi de baza: PM8PM-V si PM8PM-IL/ L
Daca desfaci capacul lateral de la unitate iti poti da seama care este/seamana cu a ta :)

Faci click pe butonul Download in dreptul lui PM8PM-V, si iti apare o poza cu plac de baza, te uiti daca arata/seamana cu placa ta de baza poza aceea. La fel faci si cu PM8PM-IL/ L.
Adica te uiti la sloturi: video/rami/ide/sata/floppy/radiatoare/bateria de bios, etc.
Eu am observat k floppy-ul/sata/bateria de bios difera locul lor :) deci faci o diferenta si vezi care seamana mai mult cu plac ta de baza :)

Dupa ce ti-ai identificat plac de baza, faci click pe butonul Download/Driver selectezi ce sistem de operare(OS) folosesti si iti descarci driverele dorite.

Iti sugerez k dupa ce ti-ai instalat/testat driverele si totul este OK, sa iti faci un CD cu driverele!
Si ar fi bine daca ai creea un punct de restaurare – System Restore INAINTE si DUPA ce ti-ai instalat/testat driverele.(System Restore se foloseste doar in momentul in care dupa o instalare/dezinstalare a unor programe sau drivere sistemul de operare incepe sa dea erori sau pur si simplu nu mai merge ca inainte)

Tutorial cum se creaza un punct de restaurare sau se restabileste sistemul folosind System Restore din Windows XP sau Windows 7 click pe link:
http://pitikublog.blogspot.ro/......urare.html
Bafta;)

6 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Ce iti spune xgamerz este foarte bine, dar dupa mine, te complici.
Cel mai usor, parerea mea, este sa descarci un program care sa-ti detecteze si sa-ti instaleze automat driverele audio si video.
Incearca sa descarci o versiune putin mai veche, nu cea de ultima generatie a programului "Game Booster".
Este un program care ajuta jocurile sa mearga mai repede, dar are si o sectiune care-ti pune la dispozitie un update la placa video si audio, deci le detecteaza automat.
Deci, descarci programul de undeva de pe internet, si apoi faci asa:
1. Deschizi Game Booster
2. Te duci la Tools --> Drivers si acolo iti apare placa video si audio.
Dai dublu click pe cea audio, si de acolo te descurci, descarci programul si-l insalezi.
Daca nu merge, mai sunt o gramada de programe pe net care iti detecteaza automat driverele calculatoruluiwinking

| georgedanielc a răspuns:

Http://www.drivertoday.com/download.php
in bara de sus scrie dowlod instaleaza-l si iti cauta driverele gratis

| xgamerz a răspuns:

Avem nevoie de numele placii de baza.
Presupun k este: Asrock G41M-LE?

Solutie: 1
Deci, pentru.win.XP in lb.EN:
Dai pe START click pe RUN si scrie in casuta: dxdiag apoi faci click pe OK, iti apare o casuta dai click pe: yes Te uiti la System Manufacturer:System Model:, acolo ai numele placii de baza, dai pe google dupa acel nume si iti descarci driverele pentru. windows`ul pe care l`ai instalat. *Iti recomand sa T duci doar pe site`urile officiale si sa descarci driverele.*
Solutie: 2
Daca dxdiag NU iti afiseaza nimic acolo la System Manufacturer:System Model:, atunci descarca de pe google programul: aida32 (pentru. windows pe 32bit) sau aida64 (pentru. windows pe 64bit). Dupa ce ai descarcat aida, il pornesti.te duci la Computer-Summary si te uiti la numele placii de baza adica la: Motherboard Name, dupa care, dai iar search pe google pentru. drivere. *Iti recomand sa T duci doar pe site`urile officiale si sa descarci driverele.*
Baftawinking

| Street22 explică (pentru xgamerz):

Uite cum scrie:
System Manufactuer:MEDIONPC
System Model:MS-7222
BIOStonguehoenix-AwardBIOS v6. 00PG

| Street22 explică (pentru Street22):

BIOS: Phoenix-AwardBIOS v6. 00PG

| xgamerz a răspuns (pentru Street22):

Intra pe:
http://www.msi.com/service/search/?kw=MS-7222&type=product
Acolo sunt 2 placi de baza: PM8PM-V si PM8PM-IL/ L
Daca desfaci capacul lateral de la unitate iti poti da seama care este/seamana cu a ta :)

Faci click pe butonul Download in dreptul lui PM8PM-V, si iti apare o poza cu plac de baza, te uiti daca arata/seamana cu placa ta de baza poza aceea. La fel faci si cu PM8PM-IL/ L.
Adica te uiti la sloturi: video/rami/ide/sata/floppy/radiatoare/bateria de bios, etc.
Eu am observat k floppy-ul/sata/bateria de bios difera locul lor :) deci faci o diferenta si vezi care seamana mai mult cu plac ta de baza :)

Dupa ce ti-ai identificat plac de baza, faci click pe butonul Download/Driver selectezi ce sistem de operare(OS) folosesti si iti descarci driverele dorite.

Iti sugerez k dupa ce ti-ai instalat/testat driverele si totul este OK, sa iti faci un CD cu driverele!
Si ar fi bine daca ai creea un punct de restaurare – System Restore INAINTE si DUPA ce ti-ai instalat/testat driverele.(System Restore se foloseste doar in momentul in care dupa o instalare/dezinstalare a unor programe sau drivere sistemul de operare incepe sa dea erori sau pur si simplu nu mai merge ca inainte)

Tutorial cum se creaza un punct de restaurare sau se restabileste sistemul folosind System Restore din Windows XP sau Windows 7 click pe link:
http://pitikublog.blogspot.ro/......urare.html
Bafta;)

| Vizcheck a răspuns:

Descarca AIDA32.Acest program iti va spune numele driver-ului de sunet. Dupa care il descarci tu de pe internet de undeva. big grin