| ArisDi a întrebat:

Buna TPU! Tocmai mi-am cumparat un laptop nou si astazi mi-am instalat si internet in noua locuinta. Cand vreau sa intru intr-un joc (de ex un meci de lol) laptopul se tot deconecteaza de la internet pentru 1-2 minute dupa care se reconecteaza, iar peste putin timp se deconecteaza din nou. Care ar putea fi problema? Chiar sunt foarte speriat ca ar putea fi ceva de la laptop pentru ca dupa cum am spus are doar cateva zile de cand l-am cumparat.

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Internet de la cine si prin ce? Fir, modem, router?

| ArisDi explică (pentru Wr3nch):

De la rds prin router

| NLS a răspuns:

Ai instalat corect placa de retea adecvata, de pe site-ul producatorului?

Colegul s-a exprimat putin mai nefericit, desi banuiesc destul de sigur ce voia sa te intrebe de fapt:
te conectezi prin cablu (Ethernet), sau prin WiFi?

Toate modemurile din ziua de azi ofera conexiune: +++prin cablu de net (Ethernet)
+++dar si WiFi, pentru tableta, telefon sau laptop (daca doresti).

Pe scurt, cu ajutorul modemului te conectezi la ISP, deci la internet,
iar cu ajutorul routerului, conectezi toate dispozitivele din casa (atat cele cu cablu, cat si cele WiFi) intre ele, si toate apoi la modem.

In ziua de astazi, cele doua vin in 95% din cazuri sub forma unui singur aparat/dispozitiv, care contine in interior si modemul, dar si un router cu WiFi.

https://www.hellotech.com/......c8ce4a.png