| mary_1175 a întrebat:

Buna TPU va rog ajutati-ma si pe mine. de 3 zile ma chinuiesc sa caut pe net driverul la placa de sunet

am placa de baza DELL DIMENSION 4600i
placa de sunet Intel 82801EB ICH5 - AC'97 Audio Controller[A-2/A-3]

si nu reusesc sa instalez driverul. am gasitp e net o multime de drivere. dsar nici unu nu merge
cand sau la control panel/ system/ device manager. si cand dau sa instalez driverul, imi tot apare REALTEK AC '96 AUDIO... si nu inteleg de ce. si imi tot cere cd. dar eu n-am cd cu driver. ce pot face sa nu-mi mai apara realtek asta?
voi stit?
dau funda daca ma ajutatii.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intra pe http://www.ma-config.com/en
Apasa Start the detection. O sa-ti apara mai jos Agent installation. Apesi pe el si iti apare Automatic Installation.
Apesi pe el si se va instala un programel. Dupa trebuie sa apesi iarasi Start the detection. In My Drivers vei gasi toate driverele tale. Cele cu galben trebuie instalate obligatoriu, cele cu verde sunt update-uri si nu este obligatoriu sa le instalezi. Doar daca vrei. Sa ai instalat in prealabil Adobe Flash Player. Asa vei putea sa-ti gasesti singur driverele si cele mai noi. Succes! Mai revino daca nu merge.

| mary_1175 explică (pentru Salontanul):

Buna, pot sa intreb si eu ceva? tu macar te pricepi la calculatoare? eu am cerut sa ma ajute careva sa-mi gasesc driverul respectiv. nu sa instalez porcarii pe calculator. dar oricum mersi... funda o merita cineva care mi-a dat mesaj privat

| Salontanul a răspuns (pentru mary_1175):

Aceasta actiune eu o fac de fiecare data si merge. Ca tu n-ai inteles nimic este altceva. Eu ma pricep si la calculatoare si la gramatica. Tu care nu te pricepi la nici una nu ma judeca. Uita-te la raspunsurile mele si ai sa vezi de cate ori acest raspuns a primit funda pentru ca a functionat. Daca ai fi incercat macar ai fi vazut ca merge. Oricum, cu placere dar daca nu consideri raspunsul bun nu trebuie sa raspunzi ironic. S-ar putea sa fie totusi adevarat si bun raspunsul.

| mary_1175 explică (pentru Salontanul):

Auzi. eu am cerut sa mi se dea un driver. nu ma lua tu pe mine cu gramatica, ok? dar oricum mersi de raspuns,

| Salontanul a răspuns (pentru mary_1175):

Asta e! Viata te invata ca unele lucruri arata cum este omul. Nivelul de gramatica exprima gradul de cultura.

| mary_1175 explică (pentru Salontanul):

"Cum să te simţi şi să pari deştept, deşi nu eşti". asa ca tineti gramatica pentru tine. ok? sau tu esti aici sa dai lectii de gramatica la altii? laughing)))) o zi buna iti doresc

| Salontanul a răspuns (pentru mary_1175):

Si a da lectii de gramatica e bine. Mai ridic nivelul de cultura si scade prostia. De exemplu "tineti" se scrie "tine-ti". Dupa semnul intrebarii se scrie cu litera mare ca dupa punct. Etc.