| costeaboy a întrebat:

vreau sa-mi fac un pc pe componente aparte, si as vrea sa stiu parerele voastre despre procesor si placa video,
as vrea sa stiu daca sar combina bine procesorul asta-Intel Pentium Dual-Core G3420 3.2GHz/3mb cu placa asta video-Sapphire Radeon HD7770 1GB DDR5 128-bit HDMI,
Adica sa nu sa se primeasca ca procesorul e slab pentru placa asta video, si ese ca degeaba am achizitionato pentru ca procesorul e slab si nu o sa fie efect nimic,

25 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Sunt ok componentele, nu va fi limitata placa video de procesor

| FatUglyVirgin a răspuns:

Da un dual core o sa limiteze placa aia video in jocuri precum battlefield 4, watchdogs care necesita mai multe nuclee

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Adica ori trebuie placa video mai slaba ca sa fie egal ori procesor mai puternic

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Asta depinde de tine.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Dupa cum ti-am spus si in urma cu cateva zile, iti recomand un fx 6300 care e la reducere pe pc garage de 70 lei

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Ma gindesc ori sa iau o placa video mai slaba precum ca r7 250 1gb gddr5, si sa stau asa, sau sa las hd7770 si pe urma o sa mai ingramadesc si o sa iau un i5

| costeaboy explică (pentru costeaboy):

Ajutati-ma ce sa fac?, am mentionat de o mie de ori ca de fx6300 nu am bani, sau mai bine sa iau fx6300 si sa stau cu placa video integrata?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Ce integrata omule, fx n-are nimic integrat + ca sunt reduceri la pc garage acum

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Si daca iau fax ce fac cu el ma uit la el da? macar sa fi avut placa video integrat si pe urma mai ingramadeam si luam hd7770, asa ce faca iau fx si de placa video nu imi ajunge bani,

| FatUglyVirgin a răspuns:

Si cand ziceai ca-l cumperi

| Blamely a răspuns:

Da se potrivesc și ambele sunt ok.

| costeaboy explică (pentru Blamely):

Vrei sa spui ca procesorul e destul de bun pentru placa video aleasa?

| RoGaming a răspuns:

Da, se potrivesc, dar nu vei avea performante mari in jocuri cu acesta configuratie.In schimb este bun pentru Business, Home si Browsing. Sper ca te-am ajutat happy

| costeaboy explică (pentru RoGaming):

Care business ba, aveti si voi niste sisteme din 2004 si mai aveti cuvint sa spuneti prostii, nici pe sistemul asta nu il ai si mai ai cuvint.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Are dreptate toate procesoarele dual core sunt pentrum office si nu pentru gaming(jocurile actuale)

ce buget ai mai spune odata

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/926717/
si sa nu-mi spui ca n-ai 25 lei sa mai pui

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

E bunisoara configuratia dar ar mai trebui si un cooler aftermarket nu? o sa se incalzeasca tare procesorul

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Si e rau ca placa de baza are suport pci express x16 2.0, ar fi bine daca ar avea 3.0 nu?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Nu e nimic rau.o sa mearga la fel..era problema daca aveam 1.0, si nu-ti trebuie cooler aftermarket chiar acum il poti cumpara alta data

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Nici nu stiu, macar sa fi fost un procesor nou esit,

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Si degraba ele o sa iasa de pe piata

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Ce sa iasa ma de pe piata? ce tot cauti scuze stupide pentru un dual core atat de slab?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Si fx-u ala e cel mai cumparat procesor in Romania la ora actuala, nu o sa iasa prea curand de pe piata.

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Idee n-am ce sa fac, prima dat fac pc pe componente, nu am avut prea multe pcuri ca sa stiu precis ce sa aleeg