| yoyoalecs a întrebat:

Vreau sa reinstalez windows-ul.Am intrat in BIOS si am pus cd drive-ul primul-sa buteze de pe CD.Se restarteaza dar imi da eroare:Reboot and select proper boot device.Care ar putea fi problema.Am dat setarile de la 0(nu mai stiu exact cum e formulat in BIOS), scos si pus la loc cablurile la hard disc.CD il citeste.Ce pot face?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea ca CD-ul sa nu fie boot-abil. Si sa nu mai scoti cablurile de la HDD.

| lpavel a răspuns:

Fa asa : Cd -romul sa fie primul, al 2-lea HDD-ul iar restul nu conteaza...
Incearca sa instalezi Win7, cu xp e o alta poveste... iar daca nu porneste instalare atunci nu e bun dvd-ul cu Windows, incearca altul! Bafta!

| yoyoalecs explică (pentru lpavel):

Pot instala windows-ul fara sa dau restart.Adica se intru in my computer..sa deschid CD-ul si sa dau ran la setup?

| yoyoalecs explică (pentru lpavel):

Eu vreau XP.Nu am pc de 7

| lpavel a răspuns (pentru yoyoalecs):

DA, dar numai daca vrei sa instalezi acelasi Windows sau o varianta mai noua! DAR NU te-as sfatui pentru ca Windows-ul anterior NU se va sterge si-ti va ocupa spatiul in pc degeaba!
Deci faci cum vrei! Bafta!

| lpavel a răspuns (pentru yoyoalecs):

Pana acum xp ai avut instalat si acum NU se mai instaleaza?

| yoyoalecs explică (pentru lpavel):

Da...el e instalat..si apare eroarea aia

| lpavel a răspuns (pentru yoyoalecs):

Asigurate ca cd-ul cu Windows e bun si daca nu porneste atunci intra in bios si fa asa :
La sectiunea : Advanced - cauta SATA Configuration clic pe ea apoi clic pe : SATA Mode Selection iar acolo asigurate ca e pe : AHCI - NUMAI pe aceasta varianta se poate instala XP! Bafta!