| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
va rog mult sa ma ajutati dau funda
uitati care este problema am un PC si de 3-4 zile imi apare cu ecran albastru si mie se tot restareaza PC-ul au inceput sa devina din ce in ce mai dese si cand vreau sa reformatez windows-ul cand ajung la passi de dat enter, F8 acceptare licenta tot asa imi apare cu blue screen dar cateodata imi scrie diferit adica nu este aceeasi eroare mereu. ceva pareri?

Răspuns Câştigător
| ciprian1997 a răspuns:

NU te mai lua dupa 0nlyMe cati faci PC-ul praf de tot...
daca e cumparat din magazin incearca sa downloadezi avg 2012 e cel mai bun antivirus
daca nu merge nici asa incearca sa faci rost de alt windows.
Funda?

| 0nlyMe a răspuns (pentru ciprian1997):

Nu, ca e si complicat cu tehnologia asta noua. Ai desfacut vreo data un pc? Eu am avut aceeasi problema si tot asa nu stiam ce are. Si mi-a zis cineva ca e o eroare de haedware, si nu imi pusesem nimic nou inainte sa-mi dea blue screen si am desfacut pc-ul am scos tot ce era de scos, le-am curatat bine, am dat cu aspiratorul prin el, si pe urma a mers ca uns. Avg 2012 e varzawinking

| 0nlyMe a răspuns (pentru 0nlyMe):

Sorry, hardware, sa nu zica lumea ca sunt analfabet.

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ciprian1997> Revino la sapa, lasa calculatoarele.
Verifica temperaturile, testeaza memoria cu memtest, scaneaza de virusi. Daca nu te descurci, apeleaza la un service. Din ce localitate esti? Daca esti din Iasi, Suceava sau Buzau/Rm-Sarat, as putea sa iti dau niste ponturi...

| odo89 a răspuns:

Poti incerca: http://www.utilitarul.ro/2011/01/solutie-de-ce-imi-da-blue-screen-se.html sau poti incerca WhoCrashed pentru a afla cauza!

| PяInCєSs a răspuns:

Am si eu acceasi problema, ti se face albastru si scrie ceva cu alb, ei bine e din cauza ca nu il lasi sa isi faca racirea, adica pune mana sub el sa vezi cand e fierbinte... incearca sa il lasi sa se raceasca nu il tine acoperit la ventilator

| underground05 a răspuns:

Eroare de la ram...si in primul rand de la hdd, ia.ti un hdd nou, reinstaleaza windows-ul, dar nu inainte sa dai format la hdd chiar daca e nou, fa-ti partitiile din nou.sau poate hdd.ul e bun si ai bifat altceva in loc de IDE-0 la 1st-boot, in advanced setup, inainte sa se incarce windowsul cand pornesti pc.ul apasa,, delete,, apoi advanced setup, si vezi la 1st-boot sa fie IDE-0. poate fi si asta...bafta

| 0nlyMe a răspuns:

Descarca alt windows, incearca sa-l instalezi. Daca tot iti da blue screen inseamna ca ai o problema de hardware. Una din solutii ar fi sa scoti toate componentele sa le cureti de praf si sa le bagi inapoi, sau daca ai bagat recent o componenta noua incearca sa o scoti si sa pornesti pc-ul fara ea. Sper ca am fost de ajutorwinking

| ciprian1997 a răspuns:

Pai e complicat acum depinde daca l-ai luat din magazin sau nu...
Daca l-ai luat din magazin inseamna l-ai umplut de virusi!
Funda?

| Gabitzu246 explică (pentru ciprian1997):

Si cum as putea rezolva asta? Daca imi spui iti dau funda toata viata mea

| ciprian1997 a răspuns:

Pai l-ai luat din magazin sau nu?

| abelsmexermicpicpclatpu22 a răspuns:

Poate ca pc-ul nu este bun

| Shocate_Capuse_1977 a răspuns:

Cumpara-ti un hdd nou

| bogdanutzu a răspuns:

Iti dau un sfat foarte bun. Asa am patit si eu cu calculatorul meu cel vechi. In timp ce eram pe internet mi-a aparut si mie ecranul acela albastru. Este un fel de eroare de la Windows, nu stiu de ce fel. Eu mi-am reinstalat Windows, mi-am pus memorie RAM noua, si un hdd nou. Acum totul e foarte bine si calculatorul meu merge foarte bine de atunci. Te-am ajutat? Funda?