| Conu2019 a întrebat:

Va salut. Vreau să mă ajutați în necunoștință de cauză. Găsim un bec; led ori un transformator prin casă; a cărui putere nu o cunoastem. Cum putem afla folosind un multimetru ce energie de curent trebuie să avem ca sa nu scurtcircuităm cele de mai sus? Fără să cunoaștem valoarea lor. La modul ca becul x il pot aprinde doar cu o sursă de curent de n volți. Ledul y il pot folosi cu n volti. Iar transformatorul z imi trebuie atâția volti sa il pun in folosință. Ajutându-mă de multimetru cum pot afla? Sunt formule de calcul și transformări. Cum sa incep?

4 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

P=U*I sau P=I²*R sau P=U²/R
I=U/R
P=putere
U=tensiune
I=intensitate
R=rezistenta
Cu aceste formul poti afla ceea ce iti trebuie

| cyberalex a răspuns:

1. LED se alimentează, de obicei cu 5 V curent continu, deci ai nevoie de o punte redresoare.
2. Pentru a scădea tensiunea de la ieșirea transformatorului pentru alimentare LED se put pune în serie rezistente, putere sub un watt.
3. Vizualizarea pe multimetru a curentului (A) se face punându-l în serie (în paralel citește numai tensiune, adică volți).
4. Un bec LED de obicei are toate componentele (traf, punte) integrate, alimentare făcându-se direct la 220V.