| anonim_4396 a întrebat:

Rog un electronist priceput in asta. Vă salut. Am un aspirator care nu se mai aprinde led-ul de avertizare când e pornit aspiratorul. Nu îi pot afla valoarea de cât e LED-ul de fapt e un bec ca de instalaţii de pom de iarnă şi am văzut că are şi o rezistenţă 120K ohmi +-5%. Am măsurat ambele componente (becul şi rezistenţă) cu multimetru "Selectat la diode" şi am văzut că nu îmi indica nimic. Cum pot afla valoarea beculeţului? chiar de nu scrie nimic pe el? Ce beculeţ îmi recomandaţi în cât să fie protejat de acest rezistenţa de 120K ohmi? Va multumesc mult.

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu scrie pe bec? Ce bec este? Led?

| Saveluc a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu. nu scrie nimic pe bec.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar in afara de becul care nu se aprinde m ai are vreun defect aspiratorul? Se alimenteaza cu curent? porneste? Aspiră?

| Saveluc a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da. aspiratorul merge perfect.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Saveluc):

Deci doar becul s-a ars? Scoate i becul si cauta i unul asa cum era originalul, mergi in orice magazin care au electrice, si cei care vind acolo se pricep si i ti spun ei, sau la cei care repară aspiratoare la ateliere, te duci cu becul si te ajută ei daca au, sau o ultima solutie daca ai cartea tehnica a aspiratorului acolo spun ei in specificatii, bec watajul. Dar ciudat ca nu ti au dat piese de schimb cand l ai luat, becuri.

| Saveluc a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Are vreo 10-16 ani ca popa dar merge perfect.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Saveluc):

Cred,ce marca este? Ca sigur este facut de firme renumite, iar becul acela a cedat de la o fluctuatie cand ai pornit aspiratorul. Becul cum este cu fasung se insurubeaza ca un bec normal? Sau este gen led care se lipeste cu pistol de lipit cu fludor?

| Saveluc a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Informativ: cam asa arata https://www.olx.ro/......7bogA.html si este din acela care lipesti cu letcon. Aspiratorul se numeste Compact 1100

| LoveSleep a răspuns:

De unde ti-ai luat aspiratorul ăla silentios? As vrea si eu unul care nu face deloc zgomot.

| Saveluc a răspuns (pentru LoveSleep):

Esti amabil pentru glume. dar aici este vorba de seriozitate. te rog ajuta-ma daca ai cunostinte in electrica nu in glume.

Răspuns utilizator avertizat
| Saveluc a răspuns:

Am revenit referitor la problema mea.
Am schimbat becul, am gasit bec-ul el e bec pentru neon 220, am schimbat si acea rezistenta si tot nu se aprinde la pornirea a alspiratorului.