| anonimxenotome a întrebat:

Vreau sa cumpăr windows 10 de pe internet, sa primesc key-ul pe email. Problema este ca laptopul meu nu are nici un windows si nu stiu cum as putea sa il instalez pe cel cumparat de mine pe el. Sa il pun pe un stick cumva, habar nu am ce ar trebui sa fac sau cum. L-as duce la cineva dar stau departe de oras acum nu pot ajunge momentan, dat fiind si situatia actuala cu pandemia. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai tu de pe internet cumperi doar un key de activare.
Poti chiar acum sa mergi pe siteul de la Microsoft si sa descarci Windows 10 originial, neactivat. Il pui pe stick cu Rufus (sunt pe net mii de tutoriale usoare de folosit) si dupa il pui pe laptop. Dupa bagi keyul de activare si gata. Simplu ^_^

https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10ISO

Numai nu uita, ca la cumpararea de key, poti sa iei licenta retail sau oem. Aia RETAIL poti sa o pui de oricate ori vrei tu pe orice sistem, orice laptop. Aia OEM (care este si mai ieftina, in jur de 5EUR poti sa o folosesti... tot de cate ori vrei, insa doar le un singur laptop, pe baza placii de baza (am zis baza de doua ori :)) ).

Bafta sa ai. Orice nelamurire mai ai... oricand poti sa ma anunti.

Seara faina in continuare!

| DoarBogdan a răspuns (pentru DoarBogdan):

Uite si pentru rufus:
https://www.windowscentral.com/......fi-support amp

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

N-are nevoie de Rufus, poate boota stick-ul direct cu unealta aia cu care descarcă imaginea iso

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

în plus cu Rufus îi mai greu, trebuie să știe să aleaga la tip partiție între mbr și gpt, deci n-are rost

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e si mai bine, pana acum doar cu Rufus am facut, nu m-am gandit sa incerc si metoda clasica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, îi mai convenabilă. Și în modul ăsta se bootează stick-ul în așa fel că nu mai ai treabă să nu meargă pe calculatoare mai vechi pentru că îi bootat doar pe gpt, cu media toolul de la windows își selectează automat tipul de partiție la instalare. Și în plus, dacă vrei poți să faci un stick bootabil universal, pentru 32 și 64 de biți

| Balalau95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu ai nevoie de rufus
dar unealta aia e IMBCILA CU MULTE SPUME!
greseste in mod repetat cand pune iso pe stick, iar apoi, cand vrei sa pui iso din nou, e asa de imbecila ca redownloadeaza tot iso-ul, iar daca salvezi iso, NU STIE sa il puna pe stick

deci, poate ca nu e nevoie de rufus, dar eu recomand serios, e mult mai bun decat unealta aia imbecila si pierzi mult mai putin timp

in plus nu e nevoie de unealta aia imbecila deloc, poti sa iei iso de aici:
https://tb.rg-adguard.net/public.php
si, cu toate ca nu e Mircosoft, totusi iso-urile se iau NUMAI de pe serverele Mircosoft (poti sa verifici asta in download link)

11 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Iti trebuie un stick de 8gb cel putin pe care bagi in pc si rulezi asta.
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

| NLS a răspuns:

Windows 10 NU necesita obligatoriu activare (deci cumparare)

Kitul de instalare il poti downloada gratuit de pe site-ul oficial, si folosi fara probleme.
Il pui pe un stick cu prgramelul Rufus, sau chiar si fara Rufus, direct din Tool-ul de descarcare de pe site-ul Microsoft (insa e mult mai indicat sa il pui totusi pe stick cu Rufus).

Windows 7 avea o perioada de trial, cand aceasta era pe cale sa expire, primeai mesaje de avertizare, apoi calculatorul se bloca, fiind nevoit sa formatezi si sa reinstalezi Windowsul, daca nu l-ai fost activat in perioada de trial.

Windows 10 nu expira niciodata, si e perfect functional, atat doar ca nu te lasa sa personalizezi interfata in nici un fel.
Totusi, Wallpaperul il poti schimba folosind un Viewer de imagini third party (eu folosesc IrfanView, dar mai exista si altele: XNView, ImageLounge, ACDSee...)

L-am instalat unei vecine acum 4 ani, l-am lasat neactivat, ii merge si acum la fel de bine.

Suplimentar, vezi comentariul meu din acest post, si mai ales linkul catre clipul de pe YouTube.

https://www.tpu.ro/......-activare/

Am cumparat personal 2 "licente ieftine" de Windows, si una de Office.

Cea de Office nu a functionat deloc, era deja folosita.
Si una dintre licentele de Windows mi s-a dezactivat dupa 1 an si ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, nu cumpăra nimic, nu are rost. În plus, poate o să mai ai și parte de vreo scamatorie.

Windows 10 se poate descărca și instala gratuit de pe site-ul oficial Microsoft. Și e complet funcțional și neactivat, nu îți trebuie nicio licență. Lucrurile astea-s valabile de la Windows 8.1 în sus. Singurele limitări pe care le ai dacă nu ai un key e că îți va apărea permanent în dreapta jos pe ecran un scris "Activează Windows" (nederanjant, de abia că-l observi), și în setări la personalizare (culori, fundaluri) nu ai să poți modifica nimic, atât. Deci lucruri neimportante. Actualizările se fac bine și totul îi în regulă, chiar dacă nu activezi Windows, crede-mă. Tot ce ai nevoir ca să instalezi Windows 10 îi un stick usb de 8 GB gol și un laptop sau calculator cu orice Windows.

Uite aici mai multe videoclipuri unde vezi pas cu pas cum se descarcă și instalează:

https://m.youtube.com/......s?/results

Toate explică același lucru

| Ciprian09 a răspuns:

Mergi la un prieten cu internet si un stick, downloadezi windows 10, butezi stick ul cu Rufus eventual, iei stick ul, il bagi la tine in pc, dai restart, apoi F2, etc etc..gasesti un tutorial complet pe Youtube fara problem! se instaleaza destul de usor! apoi folosesti KMS Tool ca sa activezi windows ul fara a cumpara licenta! succes! happy

| cfrtobias a răspuns (pentru Ciprian09):

Din cate am inteles KMS nu e sigur 100% poate mai bine cauta online ceva licenta, la sora mea am bagat de pe google cautat doar ca nu accepta sa schimbi background din setari doar de selectai la o poza proprietati si acolo "set as desktop background "