| frumosul1 a întrebat:

acum ceva timp am instalat un burner pentru a pune un joc pe dvd pentru ps2(iso).Dupa ce l-am instalat,acolo nu-mi aparea dvd-romul(unde selectam driverul).de atunci nu-mi mai merge dvd-romul.Mi-am pus un cd-rom in al doilea slot si functioneaza,dar dvd-ul nu. Dvdul nu citeste nimic, nu scrie nimic, nici nu apare in device manager! Ce sa fac?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu cred ca programul pe care l-ai instalat are vreo "vina". poate ar trebui sa scoti putin dvd-rom-ul, sterge-l si apoi pune-l la loc.("Şterge unitatea optică şi controllerul de disc, reponeşte sistemul şi lasă-l să le detecteze din nou. Dacă nu merge, incearcă instalarea ultimelor drivere pentru southbridge-ul plăcii de bază.")
Verifica cablu ide daca merge ok.
Vezi sa nu fie pus pe PIO.
du-te in Device Manager si la proprietatile DVDRW vezi pe acolo, pune-l pe IDE.
Poti incerca varianta sa reinstalezi windows-ul.
poti citi si asta: http://www.pchell.com/hardware/cd_drive_error_code_39.shtml
sau: http://support.microsoft.com/kb/320553/ro (nu e acelasi caz ca al tau, dar macar sa iti faci o idee)
ai grija ce programe folosesti. cred ca cele mai bune sunt magicISO, ultraISO sau Daemon Tool lite.

| frumosul1 explică (pentru anonim_4396):

S-ar putea sa se virusat cv la pc? ca a mers pe windowsul asta, dupa aia am instalat un burner la care nu aparea la romuri.....si de atunci nu mai merge...