| Frank51 a întrebat:

Salut! Am cumpărat o clonă arduino UNO cu chipset ch340, din păcate nu merge instalat driverul, nu îmi apare portul în device manager sad cum să fac să îmi recunoască placa? Am încercat pe 2 laptopuri cu același rezultat.

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Il poti aduga manual in device manager (Type Serial) dupa care instalezi driver-ul.

In cazul in care tot nu apare in device manager, il adaugi iar manual iar la inf file alegi CH341SER.inf (pe care il scoti din arhiva diverului)

Pentru driver cauta pe google "CH340 Driver v3.4"

| Frank51 explică (pentru DrGeorge):

Atunci când dau add legacy hardware - > serial port, dau finish, apare "unknown port" pentru 2 secunde apoi dispare. Nu apuc să pun fișierul inf pentru că dispare.

| DrGeorge a răspuns (pentru Frank51):

Incerca cu add legacy hardware - > USB Serial Bus -> click pe Have Disk -> si acolo selectezi inf-ul.

| Frank51 explică (pentru DrGeorge):

Mi-a dat bluescreen happy

Te rog eu frumos, dacă ai timp acum, să mă ajuți cu teamviewer, ne găsim în privat dacă cumva ai timp.