| emaligia a întrebat:

Am din decembrie un smartphone, prietenul meu are si el unu, aceeasi marca, alt model. Pe mine de 2 saptamani bateria ma tinea foarte putin, adica se consuma 20% fulgerator, doar daca ii deschideam agenda, chestai asta s-a intamplat brusc, adica de pe o zi pe alta. Am facut scimb de baterie cu el, ca eu am mai multa nevoie de tel si aceeasi chestie o patesc. Exemplu: aseara l-am incarcat full si azi dimineata aveam baterie 50%, chiar nu cred ca e normal. Numa joc pe el! nu am aplicatii deschise, nu vb exagerat, adica nu e nimic schimbat cu ce faceam inainte de problema. O parere m.ar ajuta foarte mult. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Intr-adevar! In cazul asta cel mai probabil e o problema cu telefonul, nu am vazut ca ai zis ca doar de 2 saptamani e asa, credeam ca de la inceput, in cazul asta da e cam imposibil sa se defecteze bateria de la o zi la alta! Cel mai indicat e sa mergi la Orange sau ..de unde l-ai luat daca ai garantie sau daca nu la un service.

2 răspunsuri:
| paulpaul25 a răspuns:

Despre ce telefon e vorba mai exact? Se poate ca daca ai schimbat bateria, chiar daca aparent se potriveste sa nu fie compatibila 100% cu telefonul si de aceea sa scada asa de repede, in ceea ce priveste bateria ta "originala", adica prima, se poate sa nu fie bine formata sau alte probleme care tin strict de baterie ci nu de telefon. O alta chestie e ca se stie ca smartphone-urile papa baterie foarte mult si foarte repede, fata de telefoanele "clasice". Eu am avut un Nokia N96, care pot sa spun ca era si el un smarphone, iar bateria tinea o zi la o folosire normala, adica, internet, mesaje, vorbit si cam atat. Daca ma jucam mai mult de 3-4 ore pe zi si mai si vorbeam tinea cam 8-9 ore bateria! Inca odata te rog sa imi spui ce model de telefon e si de la ce producator, poate te pot ajuta, eventual daca ai garantie, poti sa o folosesti! O zi buna!

| emaligia explică (pentru paulpaul25):

E vb de un Samsung ace, pai daca e vb de formatarea bateriei de ce ma tinea inainte o zi si ceva in conditiile in care mai stateam cateodata si pe net? si acum brusc nu ma mai tine nicio baterie. Eu tind sa cred ca am ceva in telefon, e imposibil asa de pe o zi pe alta sa se distruga bateria.

| paulpaul25 a răspuns (pentru emaligia):

Intr-adevar! In cazul asta cel mai probabil e o problema cu telefonul, nu am vazut ca ai zis ca doar de 2 saptamani e asa, credeam ca de la inceput, in cazul asta da e cam imposibil sa se defecteze bateria de la o zi la alta! Cel mai indicat e sa mergi la Orange sau ..de unde l-ai luat daca ai garantie sau daca nu la un service.