| AncaRares a întrebat:

Buna ziua, am o situatie un pic mai ciudata, am o usa de termopan pe care o incui cu cheie si dupa cateva zile o gasesc descuiata si deschisa, am schimbat butucul, yala si la fel patesc mereu. O inchid foarte bine, trag de ea sa vad daca s-a inchis bine e totul in regula, dupa cateva zile iar o gasesc descuiata si deschisa, care ar putea fi problema?

Răspuns Câştigător
| AndreiBistriteanu a răspuns:

Usa a fost construita de un Dorel si a lasat spatiu prea mare intre usa si toc pe partea cu incuietoarea.
Apoi usa a fost facuta vara la +20 grade iar iarna la -10 se contracta si iese din blocaje si se deschide singura.
Trebuie sa vina cineva sa o mai regleze din balamale.

5 răspunsuri:
| AndreiBistriteanu a răspuns:

Usa se poate deschide destul de usor daca stii cum functioneaza, dar sa gasesti butucul descuiat asta este de domeniul sf ceea ce ma face sa cred ca esti un troll.

| AncaRares explică (pentru AndreiBistriteanu):

Buna, manerul usii fiind blocat, gasesc usa deschisa mentionez faptul ca nu locuiesc acolo. Si nu inteleg de ce se intampla asta

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru AncaRares):

Usa a fost construita de un Dorel si a lasat spatiu prea mare intre usa si toc pe partea cu incuietoarea.
Apoi usa a fost facuta vara la +20 grade iar iarna la -10 se contracta si iese din blocaje si se deschide singura.
Trebuie sa vina cineva sa o mai regleze din balamale.

| CassiCass a răspuns:

Buna! Nu cred că ușa e problema atâta timp cât dumneavoastră o incercati că să fiți sigură că este încuiată. Sfatul meu este să puneți o mica camera de supraveghere că sa nu aveți surprize neplăcute(mă refer la musafiri nepoftiți)

| fabbrodiroma a răspuns:

Este imposibil.Usile in pvc mai ales cele cu maner si butuc, au inchidere multipunct. Odata ce este actionata prin ridicarea manerului blocheaza usa in perimetrul ei, inclusiv pe partea unde este broasca. Sfatul mei, schimbati butucul cu unul cu grad mare de antiefractie. Cisa Rs3 este unul dintre ele

| Ajutorvărogfrumos165 a răspuns:

Probabil de la frig sau vânt prea puternic sau se trântește vreun animal in ea nu știu exact...