| Jipa95 a întrebat:

Am si eu o problema destul de ciudata cu unitatea mea. Problema consta in faptul ca aud un fel de bazait in casti, dupa care monitorul nu mai primeste semnal, dar in acelasi timp unitatea continua sa functioneze. Isi revine abia dupa ce il opresc de la buton si il aprind din nou. Chestia asta poate sa mi se intample oricand atunci cand ma joc, sau navighez.
Cateva teste pe care le-am facut pentru a depista problema, dar fara succes :
- memtest :ok
- update la ultima versiune de driver gpu, chiar si downgrade la o versiune mai veche
- am verificat daca am capacitori umflati pe placa de baza si pe placa video ( este ok )
- stress test cpu cu prime 95 30 minute ( nici o eroare, temperatura ok pe procesor/placa de baza )
-stress test gpu ( furmark, valley benchmark, temperaturi ok, placa functioneaza ok )
Sistemul meu : amd fx 6300, placa de baza asrock 970m pro3, 8gb ddr3, Asus strix rx 470 si sursa super flower de 550W.
Sistemul il am de aprox. 3 luni, asamblat de mine pe bucati, toate componentele au fost cumparate de noi.

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Ai impamantare la priza de la pc? Uneori asta e problema.
Posibil sa mai fie si mufa jack de la casti/sistem, ai incercat cu niste casti pe USB?
Mai exista si probabilitatea de a avea probleme cu sursa, insa rare cazuri!
Iti recomand sa ii deconectezi toate firele, scoti bateria de la bios, apesi de cateva ori pe butonul de power pentru a descarca toti condensatorii, apoi legi pc-ul la o priza cu impamantare.
Daca problema persista dupa ce ai facut tot ce am zis mai sus, o poti rezolva mai rentabil si mai usor decat sa dai banii la un service pentru diagnoza si reparare, cumparand o placa de sunet externa, ai scapat de toate problemele + sunet de 10 ori mai clar.

| Jipa95 explică (pentru SasNetRomania):

Problema asta imi apare rar, o data la 2-3 zile sau uneori de 2x pe zi. Am scos eu mufele de sunet si front usb dupa placa de baza crezand ca am vreun scurt pe ele, de asemenea am schimbat alimentarea placii video cu cealalta mufa 6pin disponibila. Daca problema reapare am sa recurg la recomandarile tale.

Nu, nu am impamantare la priza de la pc. Nu cred ca este o problema hardware avand in vedere ca am testat si stresat fiecare componenta in parte, mai putin sursa.

3 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Salutare si eu am avut aceeași problemă dar am reușit să o rezolv.
Dar ideea este că e mai greu să îl duci la un service, daci mai bine chemi un reparator ( eu așa am făcut), problema este la unitate ( precum probabil ști și tu cel puțin 90% ) eu am reușit să îmi repar unitatea ( avea același problema) cu un preț foarte bun 100 de lei.
Mult succes.
Funda? happy

| Saveluc a răspuns:

Salut. Desfa calculatorul si urmareste cu mare atentie tranzistori si cindesatoare daca sunt pleznite sau unflate