| Roby256 a întrebat:

am si eu o problema la calculator, calculatorul e cumparat acum 2 zile, componente (procesor i3 4160 placa video nVIDIA gt 730 rami 8gb ddr3) si problema este cand ma joc un joc, de exemplu cs go minecraft, dupa 5-10 minute de rulare primesc crash la joc si eroarea asta "Display driver NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version 430.86 stopped responding" ma poate ajuta si pe mine cineva va rog mult?

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca o reisntalare curata, si o optimizare a sistemului, plus maxim o reinstalare. Incearca versiuni diverse de drivere; unele nu sunt optimizate pentru generatiile mai vechi. Vezi si temperaturile, testeaza placa video cu ce doresti tu, fa-i un benchmark.

| TheGentleman a răspuns:

Ai un PC foarte slab. Deja se cer GPU din seria 20. (NVIDIA)

Ce placă de bază ai? vezi dacă este compatibilă cu noile procesoare și GPU.

| Simpatic a răspuns (pentru TheGentleman):

EU n-am auzit pana acum de gpu seria 2.0, ai vrut sa zici ca s-a ajuns DEJA la GDDR6, de preferat ca si raport performnata -pret totusi raman cele GDDR5

| TheGentleman a răspuns (pentru Simpatic):

Ba da, există. Chiar ei le numesc așa: https://www.nvidia.com/en-gb/geforce/20-series/

Seria 10 cuprinde plăcile 1060 etc... 20= 2060, 2070, 2080 etc

| Simpatic a răspuns (pentru TheGentleman):

AAA eu intelesesem ceva in genul seria 2.0 de asta am zis, am inteles ce insemna seria 20 de la nVIDIA, ELE sunt cele GDDR6
Dar majoritatea jocurilor merg la setari maxime pe o placa bunicica din seria 10 de la ei cu 6-8 GB GDDR5 ex. 1060, 1070, 1080 GTX

Răspuns utilizator avertizat