| spraytag88 a întrebat:

As dori sa imi cumpar un pc ryzen 2200g. Are updatat biosul? Daca nu, cum pot sa il updatez, fara sa il mai duc in service?

Răspuns Apreciat de Editori
| flixbuster a răspuns:

Placa de baza are versiunea de BIOS disponibila la data iesirii din fabrica.

Daca apar versiuni mai noi, le poate instala fara probleme utilizatorul final - cel mai simplu se face update cu utilitarul specializat de la producator din Windows (mai e varianta din DOS sau de pe stick USB direct din BIOS dar cer cunostinte si pasi in plus).

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce ai cu BIOS-ul unui PC necumpărat încă? Cu ce ți-a greșit că îți pui problema să-l schimbi deja?

| spraytag88 explică (pentru sierra1):

Sunt curios daca are bios-ul preinstalat happy

| sierra1 a răspuns (pentru spraytag88):

Preinstalat sigur că e, dar ai întrebat dacă e updatat biosul.

| Hyper23 a răspuns:

BIOS-ul il updatezi tu, in service il trimiti sa iti repare daca se strica ceva, ei au doar softwareu din fabrica, nu au versiuni updatate, daca e placa de baza de la Asus update-ul se face foarte usor.

Oricum, nu iti face griji tu de bios, e ultima problema pe care s-ar putea sa o ai. Totusi lasa-mi modelul placii de baza, ca sa iti zic exact cum sa faci.

| spraytag88 explică (pentru Hyper23):

Placa de baza e gigabyte a320m-S2H