| MirelIonescu a întrebat:

pana acum ceva timp aveam doar un Hdd la pc, cand mi-am pus un ssd, am dus pcul la un service pentru a imi pune windowsul pe ssd, iar astazi, la mai bine de 1 an de cand am pus ssdul, as vrea sa imi reinstalez windowsul si inainte sa il reinstalez pe ssd trebuie sa formarez hardul inainte sa incep instalarea sau o sa se stearga automat in timpul instalarii?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In momentul in care incepi instalarea o sa-ti apara un banner cu intrebarea Where do you want to install Windows. Mergi pe fiecare partitie si da-i "Delete". Daca vrei sa pastrezi o partitie nu apesi delete pe partitia Disk 0 Partition si un numar. Ele sunt asa: partitia 1 System Reserved care are o dimensiune mica si este bine s-o stergi ca poate pastra virusi. Partitia 2 este cea care o cunosti sub denumirea C:\. Apoi din partitia Unallocated poti sa faci cate partitii vrei. Nu-i bine sa faci prea multe partitii. In state am vazut ca nici nu fac decat o partitie. Apoi mergi cu mouse-ul (sau din tastatura) pe partitia doi si-i dai instalarea. E simplu! uite! Ai si aici explicatii mai ample: http://bit.ly/2TSoQoI
Se potrivesc la toate Windows-urile cu mici diferente nesemnificative.

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Cand pornesti instalarea vei avea optiunea de a formata partitiile actuale, de a le edita, sterge, crea alte partitii.
Sugerez sa te uiti la niste tutoriale inainte sa incepi, sa fii sigur ca faci cand formatezi SSD-ul.

| NLS a răspuns:

"si inainte sa il reinstalez pe ssd trebuie sa formarez hard ul inainte sa incep instalarea sau o sa se stearga automat in timpul instalarii"

De pe HDD nu se va sterge nimic automat, atata timp cat nu stergi tu din greseala respectiva partitie.***
Bineinteles, nici formatat nu va trebui***

***Partitia ce reprezinta HDD-ul trebuie stearsa si formatata DOAR in cazul in care banuiesti ca ai virusi pe el, de care nu poti scapa simplu prin curatarea cu un antivirus. In rest, nu te atingi de el in etapa de reinstalare a Windowsului pe SSD.

Pentru acest lucru ar fi bine ca marimea SSD-ului sa fie putin diferita cu macar 100-200MB de a HDD-ului, sau a partitiilor ce reprezinta HDD-ul (in caz ca e impartit in mai multe partitii) pentru a putea face diferenta intre ele.

| FanGaming98 a răspuns:

În timpul instalării Windows-ul te va întreba unde vrei să instalezi sistemult de operare. E mai sigur să dai acolo formatare la HDD, iar apoi să selectezi instalarea pe SSD. E mai bine să îi dai acolo, unde am zis mai sus, formatarea HDD-ului iar apoi să selectezi instalarea pe SSD. Și chiar dacă nu îl formatezi, nu cred că va fi vreo problemă, windows-ul se va reinstala pe SSD, dar mai bine formatezi HDD în timpul instalării. DAR să salvezi datele tale importante pe un stic sau ceva, asta dacă vrei să le păstrezi. Dacă ai nelămuriri, spune mai jos.