| totenkopfSS a întrebat:

vreau sa cumpar un laptop nou si nu ma pot hotara care dintre cele 2 sisteme de operare sa pun pe el. Windows XP sau Windows Vista?
(le am pe amandoua cu licenta)

Va fi folosit mai mult la birou si mai putin la jocuri, configuratia este urmatoarea:

-Procesor AMD-e350
-Placa Video Radeon HD 6310
-2GB RAM
-320GB Hard Disk

Va rog mult sa ma ajutati sa ma hotarasc. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| KirigayaKirito a răspuns:

Pentru jocuri e bun Windows XP iar pentru birou iti recomand Windows Vista cu toate ca Windows XP parerea mea e mai bun deoarece poti juca atat jocuri la calitate superioara cat si la birou, nu ai probleme in plus e mai usor de utilizat si toate cele.Acum tu decizi si care iti place! BFT

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Din cate stiu eu, aceste laptopuri nu prea au drivere de xp,, deoarece xp-ul este cam batran. Astfel, iti recomand un windows 7 starter sau home premium

| KodrutZ a răspuns:

XP fara nici o urma de indoiala.

| Jesye a răspuns:

Xp

| Edw08 a răspuns:

In mod normal Windows XP este o optiune convenabila, zic eu.
Insa daca laptopul pe care il cumperi este optimizat pe Vista sau 7 (eventual preinstalat) nu merita. happy Sper ca te-am ajutat!

| enamel a răspuns:

As opta pentru XP dintre cele 2, Vista fiind un esec al firmei Microsoft.Desi probabil cea mai buna optiune ar fi W7 pentru un asemenea calculator.

| totenkopfSS explică:

Mam decis. Voi face dual-boot si gata. Vista il voi folosi la birou iar la jocuri XP happy va multumesc tuturor

| rrasfatzata a răspuns:

Dupa un Vista esuat Microsoft a facut Win 7 care arata identic dar nu are probleme grave in interior. Microsoft a aplicat toate fixurile si pe Vista cu updateurile ce au urmat. Asa ca Vista este o alegere mult mai buna pentru un laptop. Xp o sa aiba episoade dupa un timp.