| 123438437 a întrebat:

am incercat sa-mi activez toate nucleele la pc dar el mergea mai slab ca inainte, aveam lag si procesorul s-a incalzit tare. Am pus iar procesorul pe un nucleu cum era si am stins pc sa se raceasca, dupa ce s-a racit l-am pornit iar si nu se mai incalzeste asa tare dar merge slab si cu lag pe jocurile care inainte mergeau foarte bine. Cum aduc la setarile de default PC fara sa-l resetez?

7 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Procesorul tau foloseste toate nucleele cand are nevoie de ele. Cand nu are nevoie nu le foloseste ca sa economiseasca energie. Lasa-l in pace ca stie software-ul mai bine cate nuclee are nevoie.
Daca-l "fortezi" sa le foloseasca pe toate sa incarce o pagina de internet n-o incarca mai repede oricum.

| 123438437 explică (pentru Ineys):

Pai după cum am zis am pus PC pe un nucleu cum era și l-am stins sa se răcească după ce l-am pornit aveam lag am ieșit imediat și l-am stins acum mă intereseaza cum îl fac daca se poate să meargă inpao cum era?

| Zaygon a răspuns:

Ce procesor ai si ce tutorial ai urmat ca sa dai drumul la toate nucleele?

| 123438437 explică (pentru Zaygon):

Procesor : Intel Xeon

| 123438437 explică (pentru Zaygon):

Tutorial : https://youtu.be/XZt3sHE5tNU

| Wr3nch a răspuns (pentru 123438437):

Bravolaughing Ce ai facut e un overclock de mana a treia unde cpu-ul sa incalzit prea mult dar cum ai oprit monitorizarea nu si-a dat restart PC-ul ca sa previna daunele. Probabil procesorul e partial prajit.

| Zaygon a răspuns (pentru 123438437):

Windowsul foloseste by default toate nucleele. Optiuniile din tutorialul din link sunt folosite pentru debug si pentru a bifa tu cate nuclee sa foloseasca.
Ai aici toate explicatiile: https://superuser.com/......onal-cores