| Andra5001 a întrebat:

Când deschid laptopul îmi apare un cerc care se încarcă și apare "preparating automatic repair" după aceea ecranul se face negru și nu mai apare nimic. ce are?

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

A crapat ceva la nivelul sistemului de operare. Ori un driver recent instalat care a busit sistemul, ori un defect al unei componente fizice.
E un mod de initializare "recovery", prin care se incearca repararea sistemuli de operare, dar chiar si in acel mod se pare ca esueaza. Tot de aici se poate reinitializa complet, "from factory settings", dar idee e sa ajungi in meniul cu pricina...
Incearca sa-l lasi mai mult cu acel ecran negru. Verifica in acelasi timp daca e "mort" de-a binelea prin apasarea tastelor de CAPS LOCK, NUM LOCK, vezi daca se aprind leduri pe tastatura cand faci asta.
Mai e si varianta in care poate prinzi un blue screen, un mesaj de eroare urmat de un reboot. Incearca sa stai cu telefonul pregatit si sa-i faci o poza, are acolo un cod de eroare care spune multe despre problema tehnica.
Altfel, mai poti incerca un reboot de pe un disc de Windows si sa vezi daca poti face de acolo instalarea peste, cu pastrarea setarilor.
Ar mai fi metode de a rezolva, dar sunt destul de complicate...

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie introdus kit-ul de instalare, ca sistemul sa-si poate completa fisierele deteriorate.
In lipsa kit-ului original se poate folosi si alt kit, de acelasi versiune.

Este posibil sa fie nevoie de re-instalarea sistemului, caz in care vei pierde tot c nu ai in copie!

Daca nu te descurci si ai materiale importante pe el, atunci apeleaza la un service, pentru recuperarea lor!

| Brizbriz a răspuns:

E dus
motivele pot fi multiple
daca ai hdd, foarte probabil ca are bad-uri
in orice caz, intr-un fel sau altul, windows-ul e BUSIT

| flixbuster a răspuns:

Are probleme, nu e clar de care. Trebuie diagnosticat. Daca ai date importante trebuie extrase, daca are piese defecte trebuie inlocuite si la urma trebuie (re)instalat.

| David23445 a răspuns:

Salut exact asa am pățit și eu singura soluție este sa instalezi Windows-ul din nou

| David23445 a răspuns (pentru David23445):

Dacă nu te descurci să instalezi du-te la un service de calculatoare să îți instalez ei