| anonim_4396 a întrebat:

Caut program de editare video FREEWARE (gratuit) cu care sa pot lipi filme si pune un watermark peste ele, eventual si un fade in/out.

PS: va rog, nu-mi spuneti sa caut pe Google, pentru ca am cautat si n-am gasit ceva care sa ma multumeasca, multe dintre ele dau eroare cand incerc sa import fisiere video mari...

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă făceai așa:
http://lmgtfy.com/? q=cum+sa+adaugi+watermark+la+un+video+cu+windows+live+mouvie+macker (cpoy/paste la link-ul complet și ce apare cu negru)
găseai în primul rezultat asta:
http://www.go4it.ro/......o-4651469/
Windows live mouvie macker îi spune.Ce poate fi mai simplu de atât? succes

| introduaicinumele a răspuns (pentru DeyCj):

Am folosit Windows Movie Maker dar nu-l mai vreau, ce incarc cu el pe Youtube se vede prost si trebuie schimbat formatul, codecul, cu un convertor video si asta inseamna inca un lucru in plus...

PS: am incercat toate programele de pe pagina asta https://www.google.ro/......tps?/webhp

Si nu m-am multumit nici unul, ma rog, vreo 5-6 mi-au placut dar se blocheaza cand import in ele fisiereve avi necompresate (asa filmeaza programul de captura), iar daca compresez acele fisiere dureaza prea mult operatiunea: filmat + compresat + editatari + randari...

| DeyCj a răspuns (pentru introduaicinumele):

Oricum pe youtube toate clipurile sunt convertite în format .flv.De aia se vede la o calitate proastă, din cauza conversiei.Eu făceam tutoriale video cu camtasia studio(trial) când foloseam wingoz(acum folosesc RecordMyDesktop că folosesc derivat Debian Linux) și și după priocesare în flv tot la calitate proastă se vedea în full screen pe youtube. Eventual poți încerca să încarci pe Vplay, poate acolo scapi de acest inconvenient.Deci nu programul de editare e problema ci convertorul site-ului.Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Ca și completare la cele enunțate anterior, pe Linux este un program de editare mai profi și anume Cinelerra CV.E complex, dar din păcate rulează numai pe Linux; la fel și OppenShot sau Pitivi, care deși nu sunt așa complexe fac același lucru ca și Cinelerra CV
http://cinelerra.org/
asta cdacă ești curios de ce poate acest program și cum arată. Succes

| introduaicinumele a răspuns (pentru DeyCj):

Nu mai zi de ele, ca am dat si eu peste ele mai de mult! Si ma oftic...

PS: stiu cum e faza cu Youtube-ul, doar ca ce faceam cu Movie Maker avea un format care nu-i placea Youtube-ului, se vedeau dungulite si puncte colorate, iar pe PC nu! Iar dupa ce converteam video-ul in alt format si alt codec nu mai imi facea figuri pe Youtube.

PS: eu am folosit Movie Maker 2.6 si 6.0, ier live-ul il aveam instalat doar ca nu stiu de ce nu l-am folosit inca, dar m-am uitat acum si parca are si alt format la randat, poate imi rezolva problema...

PPS: puteam folosi direct Sony Vegas si scapam de o gramata de probleme, dar costa prea mult, iar cand fac ceva legat de internet imi iau toate programele necesare sa fie cu licenta sau gratuite.

| DeyCj a răspuns (pentru introduaicinumele):

Da da.E cel mai bine decât să le furi că nu ai bani să le plătești mai bine gratis, triale sau cu licența legală.Eu unu îs foarte mulkțumit de Cinelerra CV(cu care procesez tutorialelele video) Kdlive cu care fadaug wattermark și creez slideshow-uri, nu de alata dar nu știu încă cum să fac asta cu Cinelerra CV. Știu ca poate dar nu știu cum încă(îl folosesc de câteva zile doar)Succes

| K0sti a răspuns (pentru DeyCj):

"Oricum pe youtube toate clipurile sunt convertite în format.flv."...de unde ai scos gogomania asta?

| K0sti a răspuns (pentru introduaicinumele):

"Am folosit Windows Movie Maker dar nu-l mai vreau, ce incarc cu el pe Youtube se vede prost si trebuie schimbat formatul". Nu trebuie schimbat nimic daca formatul este la calitate buna. Cum il urci asa il reda si Youtubele. Il urci la calitate buna, va fi redat la calitate buna, il urci la calitate proasta, va fi redat la calitate proasta.

Uite aici doua filmulete facute de mine cu Movie Maker si urcate pe Youtube. Sunt format mp4 HD. Asa ca lasati prosteala cu flv-ul. Dai pe 720p sau 1080p.

http://youtu.be/60nJ-UMwNbg
si
http://youtu.be/Tt3TvnqFWAc

| DeyCj a răspuns (pentru K0sti):

Dacă te uitai vero dată la extensi aclipurilor îmi dădeai dreptate. Ce extesie îi oare.flv? DVX și eu nu știu? whistling

| K0sti a răspuns (pentru DeyCj):

Daca il urci in format mp4 sau wmv, asa vor ramane. Nu ti-l schimba Youtubele.

| introduaicinumele a răspuns (pentru K0sti):

Uite ce vreau sa spun, prin calitatea proasta ma referam la puncte si dungulite colorate in video, chestii ce nu apar cand vizionez filmul pe PC...

Randez in Full HD (1920x1080) si bitrate de 11902k...

Si ce dracu ma iei tu cu prosteala cu FLV-ul?!

PS: daca tot te apuci sa raspunzi, citeste tot ce spun in raspunsuri, am zis in raspunsur anterior "stiu cum e faza cu Youtube-ul, doar ca ce faceam cu Movie Maker avea un format care nu-i placea Youtube-ului, se vedeau dungulite si puncte colorate, iar pe PC nu! Iar dupa ce converteam video-ul in alt format si alt codec nu mai imi facea figuri pe Youtube."...