| Sasukesmecherul a întrebat:

Ce ce pot sterge ecranul de la laptop?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu folosesc carpa de in uzat (lenjerie de pat veche), taiat la marime de douapalme deschise.
Se opreste alimentarea si se scoate bateria din laptop.
Ecranul trebuie asezat orizontal pe un suport mai moale, cu fata in sus.
Umezesc putin cu spirt sanitar un coltisor al carpei, o starc bine, iar cu partea umeda sterg ecranul FARA SA APES puternic!
Repet faza de cate ori este nevoie, iar la urma las 10-15 minute sa se usuce.

Tot cu carpa moale si spirt sanitar se poate curata carcasa, tastatura, mouse-ul, etc. a calculatoruli, adica toate partile exterioare de plastic. Evident, trebuie sa avem grija sa fie scos de la alimentare si sa nu curga spirtul in interiorul aparatului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O lavetă cu apă dar laveta doar umedă sa nu curgă apă in laptop, si stergi cu grijă nu apeși pe ecran ca il strici, iar după ce il speli, il stergi bine cu o cîrpă moale sau un tifon, si il mai lasi 15 minute sa se usuce bine si il poti pornii, cînd stergi ecranul displayul laptopului o faci cu laptopul închis nu cu el pornit.

| sierra1 a răspuns:

Desktop - click dreapta - view - dezactivezi "show desktop icons" și gata, e curat!

| Wr3nch a răspuns:

Cu o laveta uscata. Sunt si servetele si spray-uri speciale pentru ecrane in majoritatea supermarket-urilor.

| oz_1736 a răspuns:

Pronto antistatic. Este aproape in orice magazin