| CopiluProblema a întrebat:

Ce diferenta este la monitor cand power led este pe "working" fata de cand este in "standby". Am observat ca beculetu este acum constant aprins.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Am inteles. Este vorba despre meniul unui monitor Samsung referitor la ledul indicator de stare.
Manualul de utilizare nu e prea bine facut in privinta asta si nu da informatii clare despre ledul albastru.

Daca e pus pe "Working", ledul albastru va ramane aprins in timpul functionarii, in stand by ledul va lumina cu intermitenta, iar cand monitorul e oprit ledul va fi stins.
Da ca e pus pe "Stand-by", in timpul functionarii ledul va fi stins, in stand by va lumina cu intermitenta, iar cand monitorul e oprit ledul va fi stins.
In concluzie, diferenta se vede in timpul functionarii monitorului: "Working" = led aprins in timpul functionarii
"Stand-by" = led stins in timpul functionarii.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

"working"=vezi
"standby"=nu vezi

| LinxCont a răspuns:

Monitorul e in stare de functionare cand primeste semnal video de la o placa video (calculator sau alt aparat) si atunci toate circuitele sunt pornite si consumul de curent e de cateva zeci de wati, mai mult sau mai putin in functie de modelul monitorului, marimea lui si de luminozitatea la care este reglat (chiar daca ecranul este negru, consumul e acelasi).

Daca nu primeste semnal vdeo, monitorul intra in "standby" (in asteptare) si atunci majoritatea circuitelor sunt oprite, inclusiv iluminarea, iar consumul de curent e sub 1W.

| CopiluProblema explică (pentru LinxCont):

Asta ma refer, nu se intampla nimic https://vimeo.com/193110522

| LinxCont a răspuns (pentru CopiluProblema):

Am inteles. Este vorba despre meniul unui monitor Samsung referitor la ledul indicator de stare.
Manualul de utilizare nu e prea bine facut in privinta asta si nu da informatii clare despre ledul albastru.

Daca e pus pe "Working", ledul albastru va ramane aprins in timpul functionarii, in stand by ledul va lumina cu intermitenta, iar cand monitorul e oprit ledul va fi stins.
Da ca e pus pe "Stand-by", in timpul functionarii ledul va fi stins, in stand by va lumina cu intermitenta, iar cand monitorul e oprit ledul va fi stins.
In concluzie, diferenta se vede in timpul functionarii monitorului: "Working" = led aprins in timpul functionarii
"Stand-by" = led stins in timpul functionarii.