| Armand31 a întrebat:

Ce este mai bun, un televizor Ultra Hd sau un televizor 3d Full Hd?

Răspuns Câştigător
| Decicumzici a răspuns:

Full hd merita daca nu depaseste 120cm diagonala si si asa trebuie sa stai la cca 3 metrii de el sa nu vezi pixelii. Deci 130cm - 3m distanta 1920 rez. La uhd nu mai e problema asta. Daca iei uhd si 150cm diagonala sa zicem iei degeaba. Uhd merita de la 250cm in sus. Ca si la monitor, daca e mic degeaba are claritate. Logic nu? Si legat de 3d doar pasiv sa iei, activ e ca supararea si poti orbii de el (de activ). Concluzie depinde ce vrei sa iei, daca e sub 120cm ia FHD, daca e peste 150cm ia UHD. Si 3d pasiv (cinema 3d). 3d activ e o prostie epic fail, de asta nici nu se mai produce ca afecteaza sanatatea.

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

De exemplu daca tv e mic, sub 80cm diagonala, merita HD 1600 rez. Daca e sub 40cm diagonala 480p 1366 rez. Si tot asa. La fel si cu uhd.

4 răspunsuri:
| xalex96x a răspuns:

Depinde si de producator deoarece unii producatori sunt cunoscuti ca avand o imagine mai buna decat ceilalti. LG si Samsunt consider eu ca fiind cei mai buni pe acest domeniu.

| 6684464 a răspuns:

Logic ca UHD este mai bun, pentru ca are o claritate de 4 ori mai buna ca cel FHD, dar unde gasesti format 4k?

Parerea mea este sa-ti iei un FHD, dar bun, foarte bun. ...3d-activi/

| AKARA0 a răspuns:

Ultra HD Este mai bun.
Adica este 4K.
Eu iti recomand tv-urile de la Samsung pentru ca sunt foarte bune, si eu am unul.