| vladvlad23 a întrebat:

Ce este si ce ofera o placa de retea? Si as vrea sa nu imi dati linkuri catre wikipedia sau altceva de genul asta ca m-am uitat si nu am inteles mare lucru. FUNDA!

3 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Fara placa de retea nu te poti conecta la internet! stii tu bagi cablu, sau wireless (fara fir)

| helper7603 a răspuns:

Placa de retea va permite conectarea la o retea locala sau la reteaua globala denumita Internet, in vederea transferului de informatie. Verificati daca nu aveti placa de retea incorporata pe placa de baza, modelele mai noi vin cu ele din fabrica. Daca nu exista sau doriti o placa separata, aceasta se monteaza pe slotul PCI al placii de baza.

In cazul cand reteaua este pe cablu, va trebuie o placa cu conectare UTP RJ45. Daca aveti acces la un hotspot WiFi (wireless), puteti opta pentru o placa WiFi. Instalarea este similara - fixare in slot PCI, instalare drivere din Windows.

| sagetator a răspuns:

O placă de reţeaeste o piesă electronică proiectată pentru a permite calculatoarelor să se conecteze la o reţea de calculatoare. Reţeaua permite utilizatorilor să creeze conexiuni cu alţi utilizatori, în principiu pe două căi: prin cablu fizic, sau printr-o tehnologie radio, deci fără fir, de tip wireless. in ziua de azi, cand auzi de placa de retea te duci cu gandul la "conectare la internet". apropo:ea se introduce intr-un slot special de pe placa de baza.