| Iftode_Georgiana_1998 a întrebat:

Ce obiective pot folosi pentru un Nikon D5000?

Răspuns Câştigător
| KNST a răspuns:

Poti folosi orice tip de obiectiv, cat timp il cumperi cu adaptoarele de rigoare.
Obiectivele dedicate pentru Nikon au marca Nikkor. Dar, poti folosi si Sigma, Tamron, Carl Zeiss, Canon, etc.
Nikon D5000 vine gata echipat cu un obiectiv standard, dar tu poti sa configurezi aparatul in functie de ce stil vrei sa adopti.
Exista obiective macro (fotografiezi gandacei sau alte chestii mici), obiective portret, sau teleobiective. Bineinteles ca sunt si obiective mixte, dar cele mai bune sunt cele dedicate strict unui stil de fotografiere.
Eu folosesc un Nikon D200 (semiprofesional) si sunt foarte multumit de el. Imi place macro, dar n-as refuza un teleobiectiv performant drept cadou. :)
Este o pasiune extrem de scumpa, iar eu n-am buget pe masura. Ma multumesc cu ce am.
Pentru sfaturi, poti accesa acest site:
http://www.nikonisti.ro/

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KNST):

Right.

| Iftode_Georgiana_1998 explică (pentru KNST):

Uau, multumesc mult happy. Eu momentan am un Canon 1000D, pe care vreau sa-l vand si sa-mi iau un Nikon. si ma gandeam sa iau bady-ul separat si obiectivul sa nu fie cel standard.

3 răspunsuri:
| AlexX a răspuns:

Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G