| ElleRenata a întrebat:

Ce placa video sa imi cumpar?

Răspuns Câştigător
| Radu1015 a răspuns:

Daca vrei un bugeti mai mic sa iti iei un GT 630.
Daca vrei un buget mai mare Iei de la GTX 700 in colo.

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde.
ce lacă de bază ai, cât de puternic ți procesorul și cât de „potentă" ți sursa de alimentare.
De exemplu:
Nu ai cum să pui o placă video Pci Express v1, 2, sau 3 în slot AGP
Nu are sens să pui o placă video, de exemplu Readon HD 7800, dacă în Pc ai un procesor Amd sempron la 2200mz.Placa video va rămâne latentă, iar procesorul în load de 90% ca să poate procesa(cât poate) fluxul de informație primit de la placa video.Deci mai bine nu.
Suresa de alimentare.Componenta de bază după placa de bază a oricărui sistem de calcul.
Aceasta trebuie să aiba suficienta putere pentru a duce sistemul cu noul upgrade.Da©a nu ai o surșa de alimentare decentă(de la 500W) în sus uită de upgrade.calculatorul nu va pornii sau, dacă ai o sursă de calitate proastă în gen intex, poxerMax, și alte chinezării de astea făcute pe vapor, se va arde sursa și cu ea o data și hard discul și placa de bază(de la suprasolicitarea ei în supra sarcină).
Dacă vrei o recomandare precisă posteaza aici c sistem ai așa:
Plac de bază, Procesor, RAM, Sursă de alimentare.
Succes

| Vektor a răspuns (pentru DeyCj):

Cei mai mari mancatori de curent din pc sunt placa video si procesorul.
o placa video cu dubla alimentare pci-express 6+2 pin poate consuma in full load undeva peste 300W lejer, iar procesorul daca e quad-hexa core poate ajunge pe la 125W.

| DeyCj a răspuns (pentru Vektor):

Nu ştiu de ce mi-ai răspuns mie dar în fine...
Dacă citeai ce am scris ştiai că asta i-am explicat şi eu.

| Vektor a răspuns (pentru DeyCj):

Imi era lene sa derulez happy

| fuzzer a răspuns:

Nvidia

| Mihai1810 a răspuns:

Ce placa de baza si ce buget ai?

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Http://bit.ly/1iD0hP1 (link generat de conversion marketing)
Este o placa video foarte buna

| ҲҲƠƠƤƧҲҲ a răspuns:

Cumpara-ti Intel Graphics 3000 sau nVidia Geforce GT 525M eu le-am pe amandoua big grin tu alegi happy

| Vektor a răspuns (pentru ҲҲƠƠƤƧҲҲ):

Intel Graphics 3000 e placa video on-board, adica vine intergata in placa de baza si nu ai cum sa o scoti de acolo.

| ҲҲƠƠƤƧҲҲ a răspuns (pentru Vektor):

Nu te baga... Nu esti expert in pc...winking

| Vektor a răspuns (pentru ҲҲƠƠƤƧҲҲ):

Daca zici tu happy
eu asa am gasit pe net si din start are nume de placa on-board.