| Mihai_Răileanu_1991 a întrebat:

Ce procesor mai bun as putea sa pun pe o placa de baza winfast 6100k8mb? acum am amd sempron 3000+

Răspuns Câştigător
| VyrusEleven a răspuns:

Depinde de tipul de socket, dar presupunand ca ai un socket clasic 754 atunci sfatul meu este sa nu schimbi procesorul, pentru ca performanta pe care ai putea sa o obtii cu alt procesor ai putea sa o obtii si cu acesta cu ajutorul unui overclock. Daca vrei performanta mai mare, imi pare rau sa iti zic ca va trebui sa schimbi si placa de baza, datorita tipului invechit de socket pe care il detine. Vestea buna este ca componentele de pc sunt atat de ieftine. In concluzie nu merita sa investesti in alt procesor can de fapt ai sa-ti dai seama in jumatate de an ca ai nevoie de alt sistem cu totul. Mai bine mai asptepti, mai economisesti putin (daca e nevoie) si te alegi cu ceva care sa faca o diferenta. Sper ca am raspuns intrebarii tale. Bafta

2 răspunsuri:
| Gimihumulukuakua a răspuns:

Sa imi da mie procesorul ala vechi big grin