| Anonimul151 a întrebat:

Cei de la flip.ro, nu acceptă orice telefon? Dacă nu știu modelul telefonului din cauza că nu se pornește... Eu aleg un model din lista pe care o au ei, dar de fapt ei constată că nu e acel model ci altul îl vor trimite înapoi? Sau îmi vor face o ofertă pentru el?

Din câte am verificat, ei primesc și telefoane defecte de ex ( care nu pornesc) pentru că le repară și le revând...

Atunci când trimit spre vânzare telefonul ei spun ca transportul prin curier ( predare curier sau easybox ) e gratuit. Dar dacă coletul, telefonul e refuzat, și se întoarce la mine înapoi, eu va trebui sa plătesc transportul sau va fi gratuit?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Aceste detalii se poti afla dand un mesaj celor de la flip.ro
Nu cunoastem in detalii procedura lor de evaluare sau de retur a unui telefon.
Sfatul meu te incurci degeaba cu asa ceva mai ales daca ai un telefon nefunctional.
daca am scapat un telefon in apa si placa are scurtcircuit nu il face nici flip.ro nici japonia, il arunci!
Am dat doar un exemplu!
Daca telefonul tau poate fi reparat, tu practic vanzandu-l unor "samsari" de electronice nu vei lua mai nimic pe el!
Astfel ai 2 variante fie il repari si il vinzi fie nu il mai repari deloc!
Depinde ce defect are si cat costa reparatia! Daca este un model mai vechi de 2-3 ani nu se mai merita indiferent de cat ar costa el bun, pentru ca in acest domeniu anual apar modele noi!

pentru a citi despre politica lor si cum poti lua legatura cu ei

https://flip.ro/suport/

https://cdn.flip.ro/documents/Terms-and-Conditions.pdf

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Sincer să fiu chiar nu știu ce ar putea avea..., nu ma pricep la reparat telefoane. Știu doar că nu se pornește.

Știu că am pus un model care seamănă cu telefonul pe care îl am eu ( care nu pornește), și mi au estimat un preț destul de bun pe el... chiar dacă nu pornește. Sincer să fiu nu știu ce să cred., nu știu dacă ei spun adevărul sau e țeapă. Nu am încercat pana acum.

Le am trimis mesaj celor de la flip, cu întrebările mele. Dar mi au răspuns doar la unele... După, le am retrimis mesaj cu întrebările la care nu mi au răspuns... Acum, de câteva ore aștept un răspuns.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Pai cel mai bine este sa mergi mai intai cu telefonul tau la un service GSM sa iti faca o constatare, este gratuita constarea.
Le zici nu stiu ce are de nu merge.
Si daca descopera iti zic ei ce are si daca merge facut!

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Am înțeles. Mulțumesc mult.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu ai pentru ce, ca nu am zis cine stie ce lucruri super inteligente!