| SaiciucIonut a întrebat:

Cine ştie cum se fac programele de calculator?

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si eu.

| xibalba a răspuns:

Inveti limbaje de programare, inveti metode de programare, programezi pana iti pica degetele, exersezi exersezi si iar exersezi si abia dupa ani de exersat... iti iese un program complex.

| thizizme a răspuns:

Trebuie sa stii un limbaj de programare (si asta nu se invata in trei zile de pe net), apoi nu trebuie decat sa scrii codul programului. Pare simplu, nu? Ei bine nu este!
Ce va apuca pe toti? "Cum pot face un program?" Voi credeti ca exista un pgoram care face alte programe sau ce? laughing

| nickyalin a răspuns (pentru thizizme):

Ma specialistule a spus cineva ca vrea sa invete in 3 zile intrebarea este foarte corecta si eu eram curios cum se face un program, caci de cand am pc am toto folosit sute de programe dar nici odata nu am stiut cum se fac, pana acum

| thizizme a răspuns:

@raspuns anonim: "prin program care face programe" ma refeream la ideile pe care le au unii ca doar bifand doua treo optiuni in alt program sa apara asa ca prin minune un program complex. Daca ai sti cati au iluzia asta...
Si "prin program care face programe" NU ma refeream la un compilator...
Ma rog, eu o interpretare gresita a ceea ce am vrut sa spun, pentru ca nu am spus-o corect.

| calusarul a răspuns:

Specialistii, adica programatorii stiu! se folosesc limbajele de programare (basic, Pascal, c, c++, java etc)

| robert700x a răspuns:

Programatorii stiu happy Vei invata si tu la scoala cate ceva.

| cascadorys a răspuns:

Programare... c++ e cel mai bun. te apuci si inveti pana te saturi si apoi faci ce program vrei tu

| xMaTrIxX a răspuns (pentru cascadorys):

Fratica de invatat invat limbajul dar limbajul ala unde il scriu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosesti un mediu de programare, inveti limbajul respectivului mediu si faci programelul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este destul de dificil de invatat de pe net, daca ai nevoie cumperi programul gata facut, acum depinde, daca vrei un programel sau un program stufos cu aplicatii multiple (la asta lucreaza de regula echipe pentru ca este mult prea complicat pentru un singur programator, il poti face dar dureaza, ai pe net programare pentru incepatori seteaza limbajul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte greu sa faci un program fara sa stii sa programezi si fara un limbaj de programare. Sunt programatore si uneori e greu si pentru mine sa fac programe complexe. Dar daca vrei sa inveti ceva documenteaza-te si exerseaza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Thizizme cred ca ai 14 ani...sunt programe care poti face alte programe. spre intelesul tau pustiule, eu sunt programator de meserie la softwin si ca sa stii si u un mic program il poti vace si in c++, iar interfata o pozi face si in visual basic studio, asa ca mai bine abtine-te

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce fel de programe doresti tu sa faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa stii un limbaj de programare aproape la perfectie daca vrei un program cu toate chestiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care stie sa faca un program care sa ruleze jocuri intr-o fereastra 600* 480?

| draand28 a răspuns:

Cu notepadul

| iulian26 a răspuns:

Cu TURBO PASCAL dar trebuie sa stii multe pentru a face(un limbaj de programare sau asa ceva).

| StYxY a răspuns:

Uite frate! Un program de calculator nu se face asa de usor. In primul rand trebuie sa stii limbajele de pogramare gen C++; Basic; Java si asa mai departe. Aceste limbaje nu se invata in 2 ore de pe internet. Poate lua saptamani sau chiar luni pana sa inveti un asemenea limbaj si cu ajutorul unu profesor specializat in domeniu. Sper ca mai inteles.

| xMaTrIxX a răspuns (pentru StYxY):

Si dupa ce invat limbajul ce fac?

| justinmackrowtiger a răspuns:

Daca te referi la alea de shutdown faci asa:Click dreapta de la mouse, new, Shortcut, Si scrii:shutdown -s -t 15 -c "ex:Computerul se inchide".
Apoi next si faci restul.Si gata

| Grigoras_Stefan_1972 a răspuns:

Tres sa fie program care programe

| 23454 a răspuns:

Nu stiu bre, pentru voua va trebu sa stiti cum se fac programe? II