| RoscaDoru13 a întrebat:

Cu mult respect pentru cei pricepuți, și nu numai, o combina frigorifică ( sus frigider jos congelator) se poate modifica sa funcționeze doar ca un congelator? In speranța că-mi veți răspunde vă mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate, te costă ca unul nou sau mai mult.

| johnnny123 a răspuns:

Adică și zona de frigider să funcționeze tot ca un congelator? Teoretic, orice se poate.
Practic însă, te-ar costa mult mai mult modificarea decât cumpărarea unui congelator mare.

| andrei4433 a răspuns (pentru johnnny123):

Bai johni mai taci drecu din gura daca nu te pricepi, ce naiba e asa de greu?
Daca are doua motoare e este f simplu, se face din reglajul termostatului. Daca are doar un motor trebuie vorbit cu un frigotehnist sa anueze racirea din frigider si sa pun atermostat in congelator. eu cer 150 de lei.

| VoidEternal a răspuns:

Sunt unele care au 2 compresoare separate pentru zona de frigider si pentru zona de congelator. Acolo se poate, dar in rest decat cu interventii/improvizatii care chiar nu merita si care pot fi periculoase.