| SilentRain a întrebat:

Cum pot naviga gratuit pe internet de pe telefon, fara sa platesc nimic?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te conectezi la o retea publica de wifi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu a mentionat nimic de wi-fi, ci doar de telefon.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si telefonul nu are wifi?

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Telefonul are wi-fi, dar daca este la scoala sau undeva unde nu exista o sursa de wi-fi unde sa se poata conecta, cum poate sa aiba wi-fi si conexie la internet?

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta e problema lui. Vrea sa navigheze de oriunde, sa plateasca.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista asa ceva.
daca ai abonament cu data nelimitata inclusa, atunci poti sa stai pe internet, daca nu, iti cumperi un pre-paid si navigi de cata data ai cumparat.

| sierra1 a răspuns:

- Acasă conectează-te la propriul WIfI
- Pe teren caută rețele WIfI publice (neparolate)
- Abonează-te cu masa la KFC sau McD - au rețele WIFi gratuite pentru clienți

| anonimg a răspuns:

Trebuie să ai neapărat un telefon care are wifi (adica wireless).
Activezi functia acesta la telefon, si ea iti va găsi rețele wireless. Majoritatea sunt cu parola si nu poti intra pe ele; dar daca vei caută zilnic, vei descoperi zone in oras unde te poti conecta gratuit la astfel de rețele. De regulă le gasesti daca vei sta aproape de o bibliotecă, lângă banca Raiffeisen, sau locuri publice unde se poate servi masa. Aceste locuri de pe urmă sunt cu parolă; dar daca vei servi masa măcar o singură dată, vei putea cere parola de la ospătar si ti-o va da. Astfel vei avea parola localului mai tot timpul.
Nu trebuie sa fii mai departe de 20 de metri de aparatul care distribuie undele wireless (adica router).
O altă metodă gratuita este să te conectezi tot wireless cu telefonul tău la telefonul mobil al unui prieten care are internet pe telefon, si care are telefon cu funcția de hot-spot.

Mai există de vânzare pe internet niste antene care poate să capteze rețele wireless pe o distanță de aproximativ 10 km.
O astfel de antenă este bună dacă stai la oraș. O scoti afară pe geam, o tii conectată la curent, si te poti conecta la orice aparat wireless (router) care nu are parolă. Dar o astfel de antena costa vreo 2 sau 3 milioane de lei vechi. Dar dupa aceea nu mai platesti nimic. Iar antena acesta nu este ilegală; o poate folosi oricine.

| cristi202 a răspuns (pentru anonimg):

Cred ca raspunsul tau ar trebui sa fie cel cistigator.

Răspuns utilizator avertizat
| HadesSs a răspuns:

O optiune de 5 euro pe luna nu cred ca e asa mult si ai vreo 2 gb de internet la Orange happy

| HadesSs a răspuns:

Apropo daca te inscrii la Prepay Suporter iti da cate 100 mb cand da echipa favorita gol si 500 de mb daca castiga asta e gratuit laughing

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Fura curent laughing)

| IamJoKeR a răspuns:

Ai auzit de WI-FI?

| KorePandorica a răspuns:

Pai datele mobile le plătești, dar dacă te conectezi la rețeaua wifi e gratis (din alte surse sau cea pe care o ai la computer, daca ai.)