| Anonimul122 a întrebat:

Cum pot sa conectez o instalatie de pom de craciun a o sursa de pc, adica sa o pun inauntru instalatia dar nu toata, cam juatate, ca sa lumineze in ea, dar ce fire de la sursa sa conectez, ca nu vreau sa ard sursa funda si vot, nu ma doare mana,

17 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Probabil te referi la banda LED : http://www.ledshop.ro/. Cele care funcţionează la 220 V au nevoie de această tensiune.
În PC nu ai această tensiune decât la întrarea în sursă. Unele surse au mufă suplimentară paralelă de 220 V.
Dacă nu are aşa ceva ai nevoie de cablu suplimentar de alimentare pentru LED-uri.

| Anonimul122 explică (pentru Arthur):

Nu eu din o instalatie o tai am nevoie decat de 5, 9 leduri din instalatie doar atat nu, oata instalatia, intelegi

| Arthur a răspuns:

Prietene, sunt benzi alimentate la 220 V, 12 V, 5 V, 24 V etc.
Dacă sunt alimentate paralel poţi să tai din ele dar trebuie să respecţi tensiunea de alimentare, dacă sunt legate în serie ( cele de 220 V în special ) nu le poţi scurta ca lungime.
Nu ai precizat tensiunea de alimentare pentru că ar fi fost mult mai simplu.

| Anonimul122 explică (pentru Arthur):

Mufa de la hard drive ma aia cu 2 negre 1 galben si unul rosu, intelegi eu vreau sa spun care din cele 4 fire, le pot lega la 9 leduri, ca doar no sa tai firul de la sursa am luat mufe care se unesc sti tai din el, dar eu vreau sa stii care din cele 4, sa fie, doar sti ca sursa are vreo 5 mufe din alea, care alimenteaza dvd, sau cd, hard de laptop(sata) si hard normal de 15 volti

| Arthur a răspuns (pentru Anonimul122):

Firul negru minus. Firul roşu plus 5 V. Firul galben plus 12 V.

| Anonimul122 explică (pentru Arthur):

Deci negru si galben nu, aste 2 trebuie sa le conectez la leduri nu

| Arthur a răspuns (pentru Anonimul122):

Tot nu mi-ai zis la ce tensiune lucrează banda ta de LED-uri.

| Anonimul122 explică (pentru Arthur):

Ma sti instalati de craciun, ale cu leduri mici, care nu stiu cat consua un led, dar am facut un experiment la un incarcator de 12v si a putut sa conectez maxim 4 leduri, la lumina normala, eu nu pun toata instalatia de 100 de leduri doar cateva intelegi, atat, vreau sa stii care sa le pun ca sa nu strc sursa,

| Arthur a răspuns (pentru Anonimul122):

Consumul e foarte mic, în jur de 20 ma pe bucată. Nu sunt probleme legate de consum indiferent ce sursă ai. Repet : între firul negru şi firul galben ai 12 V.

| Anonimul122 explică (pentru Arthur):

Bine, dar mai astept inca cateva raspunsuri daca nu primesc altceva, iti dau unda ok,

| Arthur a răspuns (pentru Anonimul122):

Nu te grăbi, am destule!

| K0sti a răspuns:

Pe tine nu te doare mana, da pe mine ma doare capu cand vad ce prostii debitezi. Ia-ti un cooler cu LED-uri, daca vrei neaparat sa te luminezi.

| sltlp a răspuns (pentru K0sti):

Bravo, bine zici.

| K0sti a răspuns (pentru sltlp):

Pai nu e asa. Se mai si curenteaza naiba pe acolo si mai distruge si sursa.

| Anonimul122 explică (pentru K0sti):

Serios, sti cum sa nu, ca sa stiu, sa nu-ti mai pun si alte intrebari care tu numi raspunzi, nu coller cu led, nu asta dale dracu, ca nu umineaza cum trebuie, o instalatie, de craciun cun led, imi trebuie doar vreo 10 leduri de la ea, si cum le conectez la sursa, posibil prin cablurile care vin la hadr si la dvd,

| K0sti a răspuns (pentru Anonimul122):

Normal ca stiu, cu asta ma ocup(service), da nu-ti spun. Pentru ca ce vrei sa faci e o prostie.

| Anonimul122 explică (pentru K0sti):

Ok eu in continuare astept raspuns de la cineva care cu siguranta merita funda