| sergiu_9343 a întrebat:

Cum repar windowsu daca am hdd SATA?
Am windows profesional xp.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu conteaza ce HDD ai.
Pornesti de pe un CD (DVD) de instalare.
To set up Windows XP now, press ENTER.
To repair a Windows XP instalation using Recovery Console, press R.
To quit Setup without installing Windows XP, press F3.
Daca apesi R, vei intra in Recovery Console, de unde poti executa fixmbr, fixboot sau chkdsk sau alte utilitare (acestea sunt cel mai des utilizate).
Daca apesi Enter, dupa acceptarea EULA, poti fie sa "repari" un Windows XP deja instalat ("press R"), fie sa instalezi Windows din nou. Aceasta reparare consta in inlocuirea unor fisiere ale Windows cu versiunile originale, de pe CD. NU se pierd conturi de utilizator, drivere instalate, documente sau alte fisiere. Dupa aceasta "reparare" e nevoie din nou de o vizita la www.windowsupdate.com sau de activarea Automatic Updates.
Daca ai o placa de baza cu chipset VIA, iti recomand sa ai la indemana o discheta, un CD sau un director pe HDD unde sa ai fisierul viaagp.sys, o sa ti-l ceara in procesul de reparare, poti sa treci peste acest pas, dar e posibil sa ai probleme cu driverul placii grafice, si sa fie necesara instalarea VIA 4 in 1 si a driverelor placii grafice.
Bafta