| Marius_Pasca_1977 a întrebat:

Cum se calculeaza viteza la net eu am 20 mbps.si la efectuarea unui test imi arata download 13.08 mbps si unpload 0.98 mbps.cum se calculeaza.

2 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Se calculeaza in felul urmator:
- ce ai tu acolo e masurat in biti
- informatia cu care umbli prin pc, laptop, telefon, stick-uri sau alte medii de stocare sunt exprimate in byte
1 byte (B) = 8 bits (b)
Daca ai o viteza maxima de 20 Mbps inseamna 2, 5 MB/s, iar pentru restul vitezelor care probabil ti-au rezultat dintr-un test echivaleaza cu 1, 63 MB/s pentru download, respectiv 0, 12 MB/s pentru upload.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faptul ca tu ai 20mpbs nu inseamna ca vei si atinge acesta viteza.

20 mpbs e, in teorie viteza maxima care poate fi sustinuta de infrastructura la care esti abonat, asta nu inseamna ca e si obligatoriu sa o atingi