| ticu_1478 a întrebat:

Cum se face un print screen la desktop sau la o imagine care este deschisa pe desktop?

Răspuns Câştigător
| boooooring a răspuns:

Apesi pe PRINTSCREEN ( deasupra butonului insert), iar apoi te duci in PAINT si dai paste (CTRL+V)

10 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

In Windows Vista si 7 aveti utilitarul Snipping Tool(scrieti in meniul start: "snip" si va apare aplicatia gasita).
In Windows XP -->ori instalati un utilitar mai "profesionist" in asa ceva, ori apasati "Prt Scr" si apoi "Ctrl-V" intr-o aplicatie precum Paint sau Word. "Alt+Prt Scrt" captureaza doar fereastra curenta/activa.

| DiDi a răspuns:

Şi eu am avut de multe ori nevoie să fac print screen-uri, aşa ca, în loc să mă complic cu paint-ul, am găsit un program foarte folositor, si foarte uşor de folosit. Când doreşti să faci print screen, trebuie doar să apeşi pe butonul de pe tastatura "Print Screen" şi se face imediat. Programul îl poţi downloada de aici:
http://www.gadwin.com/printscreen/. Dai un simplu click unde scrie " Gadwin PrintScreen Professional " şi îl downloadezi direct.

Succes!

| Amzapelea a răspuns (pentru DiDi):

Foarte Folositor Ms.

| Melintealin08 a răspuns (pentru DiDi):

Mersi foarte mult este cel mai bun! big grin

| Antonia90 a răspuns:

Buna!
Poti apasa pe Print Screen, din dreapta tastaturii. Dupa, te duci in Paint si apesi CTRL+V. Dai Save, si o salvezi unde vrei. Mai poti face asta si cu ScreenHunter. E un program ff folositor, in care poti selecta portiunea caruia vrei sa-i faci poza.

Il poti downloada de aici: http://download.cnet.com/ScreenHunter-Free/3000-2192_4-10063246.html. Il instalezi, il deschizi, ii dai pe Capture Now, iar apoi selectezi cu mouse-ul, portiunea care vrei sa o capturezi.

Succes,
Lavinia.

| Yumitsu a răspuns:

Apesi tasta "Print Screen" si dai "paste" in paint si ti se deschide imaginea. poti "fotografia" nu numai desktopul dar si o pagina din internet sau din alta programa

| alexH a răspuns:

Apesi tasta Print Screen SysRq intri in paint si dai Paste.

Alte răspunsuri
| Noaptea a răspuns:

Apesi tasta "print screen" si apoi click dreapta cu mouse-ul si "paste" intr-un fisier word.

| pissy123 a răspuns:

Dar eu nu am tasta print screen am tastatura italiana tongue