| Rotciv a întrebat:

Da-ti-mi va rog alternative de antivirus. Vreau tot pachetul : scan pentru virusi + malware si spyware, firewall, antiphishing, protectie activa in timp real, etc... Cine ma intelege. Si as dori un antivirus care facand toate aceste lucruri sa nu mi incetineasca sistemul. Pentru ca am avut bitdefender varianta din 2012 ( nu mai stiu exact care ) si sincer sa va spun am ajuns sa am lag la counter-strike 1.6, tinand cont ca am procesor i5 si placa video nVIDIA 540 de 1 gb.

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Salut!
Deși bitdefenderul e cel mai bun, alături de kaspersky nu le recomand mai ales dacă ai un PC mai slab.
Păi, ca antivirus Avast/Avira/Avg, nu încetinesc PC-ul.
Apoi ca anti-malware Malwarebytes și Super Anti-Spyware.
Ca firewall cel de la Comodo este perfect.

Înainte foloseam kaspersky acum sunt cu avast, nu am probleme.
Acum, dacă PC-ul rulează foarte greu programele nu e neapărat vina virușilor.
Să ai mereu spațiu liber suficient în partiția cu sistemul.
Apoi, ca program de optimizare a PC-ului/reparare erori aș zice Advanced SystemCare, versiunea PRO -> http://goo.gl/RHXdY (licenţă aproximativ 230 de zile).
Ccleaner este bun de asemenea, însă nu are atâtea utilitare ca ASC de la Iobit, care repară tot ce găseşte de optimizat la un click distanţă. (știu că pare că îl chiar laud însă într-un timp căutam nebunește după programe de optimizare și l-am lăsat doar pe ăsta).
Pentru jocuri există Game Booster.
Bag multe prostii pe PC în fiecare zi, scanez cu ăsta și n-are nici pe dracu' PC-ul :)).
Uite și niște licențe pentru antiviruși -> http://fbx.ro/9t0tlzcx4youfl63

Mi-am zis doar părerea.
:)

| Rotciv explică (pentru DDCC):

Merci de raspuns. Dar eu caut ceva care sa cuprinde tot ce ai spus tu intru-un singur program. Oricum tot ce ai spus tu e ok, mare pare din ele le am testat si eu si nu ma pot plange.

| DDCC a răspuns (pentru Rotciv):

Am înțeles asta de cum am citit întrebarea.
Însă, din câte știu, un astfel de program nu e gratuit, sau trebuie neapărat să-l cumperi. Faza e că Bitdefender conține o grămadă dar, l-ai testat și tu așa că nu mai zic nimic de el.
Deci, ca să nu plătești, iei mai multe.
De roboscan nu am auzit niciodată, nu apare în niciun top. Mi se pare prea fain să existe un astfel de program gratis.

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Kaspersky Internet Security

| al3xander a răspuns:

In primul rasnd cand te jucai puteai sa activezi "Game Mode" sau sa faci exceptii de la scanare fisierele jocului. eu folosesc kaspersky internet security si cand ma joc il inchid de tot. nu te astepta sa ai o solutie de securitate completa si cand e activa sa-ti mearga calculatorul struna.

| Radeas1 a răspuns:

Acum depinde. Din păcate, nu există aşa un pachet întreg fără să ai lag.
Anti-phising nu este atît de necesar ţie, că nu cred că faci plăţi online. Şi dacă ai face, ai nevoie decît de un antivirus+firewall+scanner.
Eu nu ţin atîtea prostii în calculator. Ţin doar MalwareBytes (scanez ce instalez şi descarc) şi ZoneAlarm Free Firewall versiunea 6.5! Eu îţi recomand la fel să faci. Eu o să mă gîndesc dacă să bag antivirus sau nu, contează să nu am lag pe PC. Deci, dacă vrei securitate maximă, cumpără Kaspersky (e destul de bun).
Oricum, azi mă îndrept spre Avira Free cu ZoneAlarm.
Şi încă un sfat : Niciodată, dar niciodată nu lua ultimele versiuni ale programelor cu protecţie în timp real, o să ai mult lag.