| edygman a întrebat:

Daca am Microsoft Visual C++ 2005, 2008 si 2010, trebuie sa le tin pe toate sau doar cea mai noua versiune? Am vazut ca am mai multe versiuni si din Microsoft.Net Framework(1, 2, 3.5 si 4).

Optional : cu ce se ocupa programele astea doua?

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

1. Deci Microsoft Framework trebuie sa le lasi pe toate ca nu stii in ce program sunt scrise anumite aplicatii care ruleaza pe calculatorul tau. Deci alea le poti lasa linistit ca nu se intampla nimic.
3. La Microsoft Visual C++ poti pastra linistit doar 2010, acum a aparut si 2012, deoarece este compatibil cu versiunile anterioare.
Microsoft.Net Framework permite rularea de programe scrise in alimbaj.net sau asp.net, iar Microsoft Visual C++ este un editor C++ foarte complex.
Raspuns Oferit de Constantin @ www.meditatii-instalare-windows.com

3 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

De preferat ar fi cea mai noua versiune 2010, pentru ca ofera mai mult caracteristici decat 2005. Programele astea 2 se ocupa de crearea de aplicatii in c/c++, c#(sharp) si java cu ajutorul limbajelor de programare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt necesare pentru rularea altor aplicatii instalate. Lasa-le pe toate.

| Ormus2 a răspuns:

Salut... da acestea trebuiesc păstrate
citeste mai jos si o sa vezi motivul

NET Framework este o platforma de dezvoltare a aplicatiilor lansata de Microsoft acum cativa ani, inaintand de la versiunea 1.0, 1.1, 2.0, 3.0, 3.5, pana la 4 in prezent. Pe scurt si fara chestii tehnice,.Net Framework ofera suport pentru instalarea si rularea unor aplicatii, unele fara o anumita versiune de.net framework neputand fi instalate
Ce a determinat aparitia.NET Framework-ului?
Una dintre cele mai mari probleme era complexitatea crearii unor sisteme informationale stabile fara a fi supuse erorilor. A doua problema la fel de importanta era compatibilitetea sistemului cu alte platforme sau sisteme.

Cele mai importante beneficii oferite de.NET Framework sunt:

Interoperabilitate totala cu codul existent - Common Language Runtime - ofera un strat de abstractizare peste sistemul de operare.
Integrarea totala a limbajelor - Base Class Libraries - cod pre-construit pentru activitati obisnuite de programare low-level.
Un model cu adevarat simplu de desfasurare/amplasare - Sub.NET Framework nu este nevoie sa se inregistreze o biblioteca binara in registrul sistemului de operare

Visual C++
Odată cu acceptarea beneficiilor aduse de interfața grafică a MS Windows (GUI) programarea pentru acest mediu a devenit foarte căutată. Programarea pentru Windows este diferită de cea orientată pe tranzacții (old-style batch). O diferență esențială între cele două este că un program rulat sub Windows procesează informațiile utilizatorului cu ajutorul mesajelor de la sistemul de operare, pe când un program MS-DOS folosește sistemul de operare pentru a furniza informațiile. Visual C++, produs de firma Microsoft, este un limbaj textual ce folosește un program de construit interfețe grafice pentru a ușura munca programatorului ce are de construit interfețe decente.
Trăsături de limbaj semnificative

C++ este una dintre componentele Visual C++. Totuși, compilatorul poate procesa atât cod sursă C cât și C++ iar versiunea 4.0 compilează si Fortran. Visual C++ include de asemenea o colecție mare și elaborată de unelte de dezvoltare software (software development tools) toate folosite printr-o interfață cu ferestre.