| georgi18 a întrebat:

Daca imi apare se formatez cardul mai pot salva ceva de pe el daca ma duc la un specialist cu el?

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Deci cardul sau hardul? Chiar daca e formatat, atita vreme cit nu ai scris ceva nou pe el si nu e defect fizic, se poate rezolva. La firmele specializate te costa undeva de pe la 150-200 EUR in sus. Da mai multe date despre hard si te rezolv cu jumatate din suma aia.

| doctorandus a răspuns:

Pentru stergere completa foloseste http://www.killdisk.com

| mixxjim a răspuns:

Dupa formatare nu prea mai merge sa recuperezi, daca stergi da, dar prin formatare mai greu. de ce iti apare sa formatezi cardul? cred c-ai apasat gresit pe ceva, nu prea apare asa, din senin, sa iti formatezi cardul

| georgi18 explică (pentru mixxjim):

Nu,nu am apasat pe nimic doar am vrut sa ma uit la niste poze de le facusem si mi-a aparut sa il formatez

| zahy a răspuns:

Ce fel de card ca se poate recupera chiar si tu daca este ceea ce cred eu

| georgi18 explică (pentru zahy):

Este cardul telefonului micro SD

| zahy a răspuns:

Stai ca acum am dedus te referi la HDD, pai ia hardu si mergi cu el la un prieten prietena si conecteazal la PC, nu stau sa iti spun de mastar... daca nu intra in windows la persoana respectiva, cand deschizi PC apasa F9 si vei observa 2 HHD vezi care din ele este a persoanei respective si dai enter. salveaza in PC la persoana respectiva tot ce ai de salvat apoi scoate HHD formateaza hhd pe PC tau, odata instalat windows'ul scoate HHD dul la persoana unde ai salvat conecteazal din nou si copiaza iar tot ce ai de copiat, asta daca ai multe daca nu e bun un stick. ceao

| georgi18 explică (pentru zahy):

Eu vorbeam de un simplu card micro SD

| zahy a răspuns:

Lool HHD big grin. HHD e de fapt HDD adica hardu. "HHD nu stiu poate e hasi hasi nu vrei sa te lasi laughing. "

| NightMare18 a răspuns:

Nul formata, si mie imi aparea la fel dar l-am scos si l-am introdus din nou si nu mia mai aparut, incearca de pe alt pc sa vezi daca face la fel

| zahy a răspuns (pentru NightMare18):

Nu va merge windowsul pe alt PC pentru ca nu va recunoaste placa de baza, de sunet bios etc. singura solutie este sa conectezi langa un alt hdd si sa pornesti cu F9 si sa selectezi hdd original de pe PC F9 apesi daca nu este setat hhd ca mastar daca ambele hdd sunt setate mastar atuncia au un conflict si trebuie pornit cu f9. sau sa pui la hdd persoanei jumperul pe Master iar pe hdd tau sa pui pe slave, de aia nu am vrut sa zic mai sus ca presupun ca nu stie cum sa faca e mult mai simplu cu f9 sau rare ori cu f12