| LoLiPoP101 a întrebat:

Dati-mi modele de placi video foarte buna ( adica pentru jocuri ridicate gen amnesia gta 5... etc )

Răspuns Câştigător
| ƳourMind a răspuns:

Am facut o lista cu cele mai bune placi video ale momentului. Alege in functie de nevoile tale modelul potrivit.

1. Nvidia GeForce GTX 690
Nvidia GeForce GTX 690 este una dintre cele mai rapide placi video existente la momentul actual si cu siguranta iti va permite sa te joci cele mai noi jocuri la detalii maxime. Latimea de banda de 384GB/secunda garanteaza ca orice joc se va misca fara cusur si iti va oferi detalii grafice maxime.

Daca iti folosesti PC-ul in principal pentru jocuri, atunci Nvidia GeForce GTX 690 este alegerea potrivita pentru tine, chiar daca pretul acesteia este destul de ridicat. In mod clar, fiind cea mai performanta oferta de la Nvidia, aceasta va merita fiecare leu cheltuit. Pentru gamerii imaptimiti, este cea mai buna alegere, livrand pana la o rezolutie de 4029 x 2160 pixeli.

2. AMD Radeon HD7970
AMD Radeon HD 7970, livreaza mult mai putina performanta decat "sora" sa mai mare GTX 690, dar si costa de doua ori mai putin. Cu toate acestea, probabil ca aceasta placa este alegerea realista pentru gamerii care isi doresc performanta de top in jocurile preferate fara a-si cheltui toata agoniseala pe o placa video.

Aceasta placa video are un procesor grafic cu o frecventa ce se apropie de 1 Ghz si o latime de banda de 264 GB/secunda. Rezolutia maxima pe care o puteti obtine de la Radeon HD 7970 este de 2560 x 1600 pixeli.

3. nVidia GeForce GTX 670
Nvidia GeForce GTX 670 are performante similare cu Radeon HD 7970, dar este mai ieftina cu aproximativ 5%. Principalul avantaj al acestei placi video este ca beneficiezi de performanta maxima cu setarile implicite, fara a fi nevoie sa folosesti softuri de optimizare sau sa modifici hardware-ul.

In comparatie cu Radeon HD 7970, GTX 670 foloseste mai putina memorie si este mai silentioasa, in acest fel bucurandu-te de placerea jocului fara zgomote de ventilatoare galagioase.

4. AMD Radeon HD 7870
Radeon HD 7870 are un consum mic si performate grafice ridicate. Suporta pana la 6 monitoare si GPU-ul poate fi overclock-at pana la 1 Ghz. Pe de alta parte, placa este lunga si ocupa doua sloturi.

Este o placa video rapida de top care furnizeaza o experienta de gaming superba si consuma mai putin decat alte placi similare chiar si cand este impinsa la limite.

5. Nvidia GeForce GTX 660 Ti
Performantele GTX 660 Ti sunt foarte apropiate de modelele de top din gama GTX si are un comportament bun la overclocking. Ca dezavantaje observam latimea de banda de 144.2 GB/secunda si dimensiunea generoasa datorata ventilatoarelor.

Totusi, GTX 660 Ti este o placa video puternica care ruleaza majoritatea jocurilor pe setarile High si Ultra. Latimea de banda mai ingusta o fac mai lenta decat modelele de top, dar ramane o placa video stabila si rapida.

Ca ultim sfat, va recomandam sa alegeti numai placi video de la producatori consacrati. Ca in orice domeniu, un produs de calitate inferioara nu va livra performantele promise si s-ar putea sa se defecteze mai repede.

Sursa:http://www.myblog.ro/top-5-placi-video-2013/

Sper ca ti-am fost de folos!
Bafta!

1 răspuns:
| LoLiPoP101 explică:

Dar sa mearga la grafica cea mai buna