| vioreld a întrebat:

De 24 de ore nu-mi mai merge sunetul pe calculator. Placa de sunet este integrata. Mufele sunt conectate corect, am incercat cu 2 perechi de boxe si cu casti si tot nu functioneaza sunetul. Calculatorul nu are virusi iar driver-ul este instalat corect. Indiferent de sistemul de operare sunetul tot nu functioneaza. Am instalat win vista apoi win 7 iar acum am win xp si tot nu functioneaza. Stiti solutia acestei probleme? Calculatorul este unul performant si il am de circa 12 luni.

13 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ceva îmi spune că placa audio este arsă.Nu contează vechimea calculatorului ci calitatea componentelor acestuia.Probabil că l-ai achiziționat din magazin.De cele mai multe ori cele cumpărate din magazin au placă video, hard disc, ram și procesoare de calitate relativ bună, dar de cele mai multe ori cei îi baza, adică placa de bază cam lasă de dorit, de aia nici nu e trecută în specificațiile tehnice la nici o configurație.
Remediu
Achiziționarea unei plăci audio pe usb sau dacă calculcaltorul nu mai este în garanție o placă audio offboard pe PCI.Succes

| K0sti a răspuns (pentru DeyCj):

Cum sa nu fie trecuta placa de sunet la specificatii?
Audio integrat: Realtek ALC662
Audio integrat: VIA VT1705
Audio integrat: Realtek ALC887
Astea ce sunt?

| vioreld explică (pentru DeyCj):

Ai perfecta dreptate. Insa stii cum s-a intamplat? A trebuit sa mut pc-ul dintr-o camera in alta si pana sa il mut mergea... dupa ce l-am mutat in alta camera nu a mai mers.

| vioreld explică (pentru K0sti):

La specificatiile celor din magazin nu e trecuta.Doar pe la cateva pc-uri intalnesti specificatiile audio.

| K0sti a răspuns (pentru vioreld):

Chiar daca nu e trecuta o poti afla. Il intrebi pe ala de la raft, care arde gazu pe acolo si ii spui sa-ti aduca cutia de la placa de baza, care oricum trebuie sa ti-o dea si te uiti in carte. Asta daca vrei sa stii ce cumperi. Daca esti tolomac...asta e.

| DeyCj a răspuns (pentru K0sti):

De placa de bază ziceam

| introduaicinumele a răspuns:

Daca totul este facut cum trebuie, s-ar putea sa fi se dus cipul audio. incearca sa folosesti o placa audio separata + vei avea o amplificare mult mai buna + si sunet cu o calitate mai mare.

| vioreld explică (pentru introduaicinumele):

Cu placa (pe slot)separata stiu ca o sa functioneze dar vroiam sa o repar pe aceasta!

| SoulReaver a răspuns:

Exact asa am patit si eu azi. Ma gandesc ca placa e arsa. O sa schimb windows-ul pentru ca am ceva erori. O sa revin cu un rezultat happy

| Elvisut a răspuns:

Iti trebuie driverul de sunet la el! Dar daca ai un pc mai performant cum zici ar trebui sa iti pui inapoi win 7 pe 64.
incearca asta : http://download.cnet.com/......38712.html

| vioreld explică (pentru Elvisut):

Nu conteaza sistemul de operare daca e pe 32 sau 64 de biti fiindca ea a functionat pana in prezent si pana in prezent am schimbat de 2-3 ori sistemul de operare. Am downloatat ce mi-ai spus tu si tot nu merge. Repet: Driverul degeaba il reinstalez...sunetul tot refuza sa functioneze.

| SherryXoX a răspuns:

Descarca.ti driver de sunet de șe net, exact aceeasi problema am avut.o si eu

| vioreld explică (pentru SherryXoX):

Degeaba descarc...tot nu functioneaza happy