| anonim_4396 a întrebat:

De curand am dezinstalat driverul placii mele video(integrate)-Intel hd grhapics family si m-a pus sa dau restart,am dat si mi s-a instalat ceva "video controller(vga compatible), imi puteti spune ce este? am incercat sa instalez alt driver(luat de pe net pentru acea placa)si nu mergea.Mi-a ramas si rezolutia la montior pe 1024x720 si nu pot sa o schimb(inainte mergea mai mare)...
Aveti idei/link-uri/pareri/programe/drivere de ajutor?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Video controller(vga compatible) e un driver standard, instalat de sistemul de operare. Pe aceste setari nu poti seta rezolutia dorita decat pana la un anumit nivel. Dupa ce instalezi driver-ul video compatibil pentru placa ta integrata, abia atunci vei putea seta si rezolutia. Instaleaza doar driver-ul functional pentru placa ta, daca vrei ca sistemul sa functioneze corect. Daca versiunea anterioara nu facea probleme, va trebui s-o reinstalezi pe aceea, si nu alt driver.

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru Alexyz01):

Pai daca nu instalezi driverele care trebuie si instalezi drivere dupa ureche...
Driverul il gasesti la producator!

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru Alexyz01):

Depinde ce ai luat...

| dannyel86 a răspuns (pentru Alexyz01):

Mai sigur gasesti pe pagina producatorului placii de baza. Fiind video integrat, ar trebui sa vina si cu driver compatibil cu acesta, functional. Daca nu stii producatorul si seria placii de baza, descarci Aida64 de pe site-ul oficial si la sectiunea "Motherboard" din aplicatie afli tot ce vrei sa stii despre placa ta de baza, dar si despre alte componente. Apoi incerci o cautare dupa driverele disponibile pentru placa ta de baza.