| EvelynSch a întrebat:

De la o perioada mi se blocheaza ecranul de la calculator. Totul merge un pic, apoi scoate un fel de zgomot ca si cum ar barai si se blocheaza si ori ramane asa ori se stinge singur. Mai devreme si unitatea incepea sa bipaie intr-un fel si s-a blocat tot calculatorul. L-am dus de doua ori la reparat si tot asa face. A mai patit cineva? Care poate fi problema?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Poate se incalzeste ceva prea tare sau are un defect. Ar trebui vazute temperaturile din calculator - daca are cativa ani, poate s-a uscat pasta termica dintre procesor si radiator si trebuie inlocuita (chiar cu o saptamana in urma, m-am uitat la temperatura procesorului - in ultima vreme nu ma mai interesa, credeam ca totul e bine, nu ajunsese sa se opreasca, tot timpul era pe la 55 grade maxim si cand m-am uitat ajunsese la 75 grade ceea ce era cam la limita - am scos radiatorul, am curatat pasta veche - era cu argint happy si am pus o picatura de pasta siliconica termica simpla, am intins-o uniform, am pus radiatorul si acum temperatura variaza intre 41 si 55 grade ceea ce e perfect) In concluzie, poate avea mai multe cauze, una dintre ele ar putea fi incalzirea unor componente - poate fi si un ventilator stricat care se opreste si nu mai raceste - baraitul acela ar putea fi de la un ventilator, de la sursa de alimentare -

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Temperaturile se pot vedea in bios sau cu diferite programe - cele care sunt de la firma producatoare: placa de baza, placa video - sunt cele mai corecte - eu am vazut temperatura cu un program de la placa de baza.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu l-ai dus la reparat! Aia nu inseamna reparat, cand il iei la fel cum l-ai dus! Diletanti!

| gelu1970 a răspuns:

In functie de numarul si tipul de beep-uri scurte sau lungi, se face diagnosticul unitatii. imaginea se blocheaza din cauza unitatii

| untu a răspuns:

Poate ca e virusat calculatorul!

| No10 a răspuns:

Si mie m-i se intampla, mai ales cand pun un joc, am sunat la magazinul de unde l-am cumparat si ziceau ca e probabil sa fie windowsul problema, ca nu e activat...