| cocolina a întrebat:

Deci am o imprimanta Cannon mp140, azi i-am incarcat doar cartusu negru...si nu stiu dc nu merge sa printezbig grin ce inseamna de fapt resetare de cartuse? si cum se face aceasta.sad sau mai bine zis resetarea tuturor functiilor imprimantei pentru ca aceasta refuza si sa scaneze documentestraight face pls HELP,

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instaleaza driver-ul de la imprimanta. Resetatul de cartus inseamna asa: Tu cand iti cumperi imp noua cartusele ei fiind originale s-au tester-e, atunci cand se golesc ink level scade si el. In acest caz oricat ai reincarca cartusele imprimanta tot goale va vedea cartusele. Ink level se reseteaza in eeprom cu mptool sau cu alte doua cartuse originale. Sau cel mai bine e atunci cand ai imp noua sa faci un back-up la eeprom care normal are ink level ridicat, iar atunci cand vei reincarca cartusele si va aparea ca tot sunt goale, tot ce ramane de facut este sa faci un restore la eeprom iar ink level se ridica caz in care nu va mai aparea mesajul ca sunty goale chiar daca ele sunt pline...asa ca fa-ti un back-up. Sper ca ai inteles ceva daca nu te mai pot lamuri pe id-ul meu bondar. mircea

www.mirceabondar.com

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

~?~?~?~?~?~
Deci este o imprimanta noua, nu?
Daca mai ai garantie mergi acolo de unde ai luat'o si ei iti vor rezolva problema.
Se poate sa nu fie instalata in calculator, sa nu fie introduse cablurile bine, sa nu fie cartusele la locul lor ( adica sa le inversezi si sa ai alb-negru in loc de color ).

Oricum cel mai bine ar fi sa te duci cu ea acolo de unde ai luat'o.

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic eu cum sa faci...eu tot asa model de imprimanta am si la fel mi s-a intamplat si mie! deci inchizi imprimanta apoi o redeschizi si tii apasat cam 10-15 secunde butonul reset (ala cu un triunghi rosu)apoi ii dai printare la ceva si ai sa vezi ca iti merge! bafta!