| aNNakin a întrebat:

Deci am un router wireless. Acum cateva zile l-am folosit si mergea ok.
Apoi am mers cu el la un prieten acasa, ne-am conectat amandoi, dupa ceva dificultati ce-i drept...am patit cea ce intimpin din nou eu acum.
L-am adus din nou acasa, am bagat cablu de RDS in el si am incercat sa ma conectez de pe laptop.
Imi arata connected dar zice si "no internet access" si chiar nu merge netul...
Am facut si legatura de la routeru la laptop cu cablu si tot asa face...

Ce sa fac sa mearga din nou? nu am mai avut de aface cu routerele tongue
Am windows 7
Acum scriu de pe cablu de RDS deci e buna conexiunea de la ei.

Linksys Wireless Broadband Router 2.4ghz

Cum rezolv si eu problema asta? mersi

2 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

I-ai setat userul si parola la conectare in softul lui (cea care ai primit-o de la RDS?)? Daca nici dupa asta nu merge, resetaeaza-l si incearca din nou. Dar de ce-ti trebuie tie router in casa( iti limiteaza dowloadul la 5Mb/sec ca si orice router uzual de altfel)? In fine, prea multe nu ai de facut! Succes!

| LeMotán a răspuns:

Daca zici ca mergea cu setarile din fabrica, vezi ca are undeva o gaura si scrie reset. Baga acolo o agrafa de birou sau ceva care intra si tine-o apasata 10 secunde cu routerul deschis. Daca nu rezolvi asa, conecteaza-te la el cu un cablu de retea, si de pe laptop pune in Internet Explorer adresa 192. 168. 1. 1. Din pagina care se deschide incearca sa-l configurezi sau sa-i dai alt reset.
Daca mai intampini dificultati, spune aici.
Bafta!