| Marius2S a întrebat:

Deci eu vreau să-mi iau un calculator prebuilt si vine cu hdd iar eu vreau sa trec direct la ssd înainte sa instalez Windows sau altceva.
Cum procedez? Eu ma gândesc ca din moment ce nu am nimic în hdd nu am nici ce copia de pe el pe ssd pentru acest upgrade

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Poti lua unu facut de aia direct cu SSD. Cum faci? Te duci la magazin si le spui,caut un calc sa aiba SSD aia e tot,sau ce specificatii mai doresti tu.
Un computer il poti comanda si tu la un magazin sau la o firma,cerand ce anume doresti sa aiba acel computer.

Este mai bine sa faci asa,aia or sa iti dea un pret,apoi tu vezi pretu fara aceste imbunatatiri,te uiti la piesele ce ai cere sa le puna mai cum vrei tu si vezi cum iesi mai ieftin,cand il fac ei, ori cand il faci tu.
Dupa stii ce anume sa faci. Daca nu ai bani acum, poti lua asa cum vine, apoi pe parcurs sa imbunatatesti tu.

Paererea mea este sa cumperi un computer ce are un procesor cat mai performant, cu ala sa vina din fabrica, sa cauti ca placa de baza sa aiba slot de SATA si M.2 PCIe.sa aibe hard slab laughing exact ce tu nu vrei,dar cumperi ceva procesor la maxim,apoi restul,hard,ram,video alea le poti tu f usor instala dupa.

Restu ce faci sa pui wind aia e apa de ploaie,vad pe tine aia te doarelaughing.
Ce este bine,ar fi sa aiba wind instalat sa ai keyl ala,adica licenta,altfel poti avea probleme mai tarziu.

Deci la computerel ce folosesc sistemul de operare windows,tu daca cumperi un calc fara wind,aia inseamna ca nu ai licenta pentru a folosi acel sistemd e operare,iar daca pui tu,fara sa cumperi,esti ilegal laughing
Asta pentru ca sistemul de operare este facut de cineva,iar compueterul de altcineva,ca urmare toti vor sa castige c eva milioane laughing.
Daca cumperi computer cu wind pe al,dar din ala doara al tau sa fie wind,atunci n-o sa ai niciodata probleme,formatezi,instalezi de miliaone de ori wind,licenta va fi mereu acolo.

Daca ai HDD si pui tu SSD,nu faci nimic, scoti HDD si pui SDD, apoi cu un disc sau stick bootabil, instalezi wind, aia e tot, ai terminat lucrarea

| nicu991 a răspuns (pentru relian):

Windows 10 de exemplu, rulează fără nicio problemă gratuit cu anumite restricții si watermark-ul din colt dreapta jos care specifica lipsa licenței. Si-l iei direct de pe site-ul Microsoft deci, despre ce vorbești tu?

| relian a răspuns (pentru nicu991):

Dar tu cine mai esti?laughing am crezut ca este cel care intreaba,dar se pare esti unu gen cew se baga in sama aiurea.
Vad ca raspunzi aluia sa fac stick,poate ca omu n-are stick laughing asa ca cineva daca ii face ar putea sa il faca pe CD,deci trebuie sa spui sa iti faca un stick ori CD,asta daca tot te-ai bagat in sama aiurea.

Referitor la wind,daca tu crezi ca aia de la Microsoft muncesc moca pentru tine,f bine bv tie.
Eu numa ce am instalat cuiva wind de asta pe un computer, si au cerut key, bineinteles ca nu am bagat nimic, am lasat asa, spune clar wind nu este activat laughing despre asta vorbesc.
Asa ca am zis omului sa foloseasca asa cat o merge, daca o sa il blocheze cumva sau candva undeva asta e.Deci despre asta vorbesc.Nu cred ca Microsoft da ceva moaca la careva.Tu muncesti moca?
Asa ziceam si eu.Deci daca nu ai key, legal esti ilegal laughing ca merge si asa wind ala normal ca merge, dar wind fara key nu este activat.

Fa bine si raspundei aluia care intreaba nu mie.Bafta

| nicu991 a răspuns (pentru relian):

Îți răspund tie fiindcă văd ca te dai cunoscător dar ești pe lângă cu mult si te apuci să scrii romane fără sens pe-aici.
Orice om are măcar un stick usb, iar din moment ce-și permite un computer/ laptop nou automat trebuie sa includă in investiție și sistemul de operare respectiv metodele de instalare a lui pentru a putea folosi computerul.
Referitor la CD, Windows 10 nu încape pe-un asemenea mediu de stocare. Daca erai inteligent menționai de DVD deși majoritatea computerelor vin fără unități optice iar achiziționarea unei astfel de unități optice de tip extern l-ar fi costat suplimentar ajungând astfel la concluzia că varianta cu stick usb este cea mai economă pentru el.
Ați învățat si voi să apăsați "next" și "accept" la un installer de windows si habar n-aveți de anumiți termeni din internet si tehnologie. Ps: Învață să scrii fiindcă și la capitolul ăsta ești slăbuț, fără supărare. Sau supără-te, nu-mi pasă. happy

| relian a răspuns (pentru nicu991):

Amice,esti total paralele cu tot, ai priceput.Tu vii sa spui mie ca eu ma dau cunoscator, dar ca habr nu am?laughing pfff mergi si dormi, habar nu ai de nimic.
Afla ca eu am wind 10 profesional pe CD exact cum auzi pe dvd, cd cum se mai numesc.
Deci la tine nu incape, e bun, deci CD alea cu wind ce vin direct de la Microsoft de fapt nu-s Cd is stickuri laughing cum am spus dati 2-3 palme,te uiti in oglinda,spui sunt prost,dar o sa repar,apoi te duci si dormi laughing
Deci esti praf. Daca omu isi permite stick,atunci is permite si dvd sa citeasca acele cd-uri sau cum le spui tu dvd laughing stai tu linistit ca stie omu la ce ma referii,CD asa zic oamenii mai pe scurt,dar tu esti prea slab sa pricepi.
Iara daca omu are bani de calculator nou,atunci cumpara calculator direct cu wind pe el, nu sa mai stea sa umble el dupa rahaturi.

RO este singura tara, unde am vazut, deci vorbesc ce am vazut eu, singura tara unde gasesti la magazine computere fara windows pe ele laughing tara nimanui, ce computer este ala?
Aia isi bat joc de oameni acolo.Cum sa vinzi frate computer fara sistem de operare pe el laughing vai de capu nostru, ce tara de rahat am mai ajuns.
Iara pentru tine inca odata iti zic, daca te maninca undeva, ori iti este foame si vrei sa maninci rahat cel putin maninca civilizat, daca nu raspunde doara celui care intreaba,
Fa bine si ocoleste-ma pe viitor, nu-s curios de exemplare ca tine.

5 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Rogi pe cineva sa-ti faca un usb stick bootabil cu windows 10/ linux, ce vrei tu.
Partea a doua, intrebi pe cei de la care iei computerul pre-built dacă garanția e oferită pe intreg ansamblul sau pe componente individual. Dacă e pe componente individual, il poți desface pentru montarea unui ssd.